Fotbal / S-a terminat cu invincibilitatea „cetăţenilor”

Capul de afiş al etapei a 23-a din „Premier League”, cel mai bogat şi mai spectaculos campionat al lumii, a opus, la sfârşitul săptămânii trecute, pe „Anfield Road”, Liverpool şi Manchester City, echipe aflate în top four, dar despărţite în clasament, înaintea partidei, de 18 puncte. „Cormoranii” şi-au valorificat avantajul terenului propriu şi s-au impus cu 4-3, punând astfel capăt invincibilităţii celor de la Manchester City în competiţia internă. Liverpool a deschis scorul devreme, în minutul 9, prin Alex Oxlade Chamberlain, care a finalizat o pasă primită de la Firminio. Transferat în acest sezon de la rivala Arsenal Londra, Chamberlain, dorit la un moment dat şi de Manchester City, şi-a trecut în cont al patrulea gol stagional, după cele marcate cu Maribor (în Liga Campionilor), West Ham United şi Swansea. City a controlat teritorial prima repriză, având o posesie superioară a mingii, însă Liverpool a irosit mai multe ocazii de a marca. Cu toate astea, oaspeţii au restabilit egalitatea în minutul 40, prin Sane, din pasa lui Walker şi astfel la pauză s-a intrat la egalitate, scor 1-1. Prima parte a reprizei secunde le-a aparţinut amfitrionilor, care au perforat de trei ori poarta apărată de Ederson, în nouă minute, prin Firminio, Mane şi Salah. Despre acesta din urmă, desemnat cel mai bun fotbalist egiptean al anului 2017, legendarul atacant galez Ian Rush a afirmat că în acest moment joacă mai bine peste super-vedetele Lionel Messi şi Cristiano Ronaldo. Cu sacii în căruţă, „cormoranii” au lăsat-o mai moale pe final, iar City a profitat şi a marcat de două ori, în minutele 84 şi 90+1, prin Bernardo Silva şi Gundogan, golul acestuia din urmă ridicând pulsul în tribune, printre fanii gazdelor. Manchester City nu s-a mai impus pe „Anfield Road” din 2003. Chiar dacă a fost învinsă, echipa antrenată de spaniolul Pep Guardiola poate să stea liniştită, pentru că avansul faţă de ocupanta locului secund este substanţial.

Wenger rezistă

Arsenal este, fără îndoială, decepţia sezonului în „Premier League”. Echipa londoneză are toate şansele să rateze, pentru al doilea an consecutiv, prezenţa în cea mai importantă competiţie inter-cluburi de pe Bătrânul Continent, Liga Campionilor. „Tunarii” se află la opt puncte de locul al patrulea, ocupat în prezent de Chelsea. Arsenal a ajuns la al cincelea meci consecutiv fără victorie, iar în week-end a fost învinsă, în deplasare, de mult mai modesta Bournemouth, scor 1-2. Arsenal a condus cu 1-0, după golul spaniolului Bellerin, dar gazdele au revenit şi au răsturnat situaţia de pe tabelă în patru minute, graţie lui Wilson şi Ibe. În următorul meci, Arsenal o înfruntă pe Crystal Palace, echipă de mijlocul clasamentului.