Fotbal / S-a reluat Liga a 3-a

• Unirea Jucu a defilat în meciul cu mult mai modesta FC Bistriţa, prilejuindu-i un debut cu dreptul antrneorului Adrian Iencsi, în vreme ce Sănătatea Cluj a smuls un punct în condiţiile în care a avut doi jucători eliminaţi.

La sfârşitul săptămânii trecute s-a reluat campionatul Ligii a 3-a, cu cele cinci serii. Aşa cum v-am obişnuit, ne vom opri asupra seriei a 5-a, care ne interesează în mod special, prin prezenţa celor trei echipe clujene, respectiv Sănătatea, Unirea Jucu şi Unirea Dej. Aceasta din urmă beneficiază de o săptămână în plus de vacanţă, întrucât a stat în etapa a 16-a. Unirea Jucu şi Sănătatea Cluj au evoluat pe teren propriu, dar numai prima şi-a valorificat acest avantaj, însă a avut în faţă penultima clasată, FC Bistriţa, o echipă modestă, care s-a reunit abia săptămâna trecută. Jucanii, cu fostul internaţional Adrian Iencsi pe banca tehnică, în postura de antrenor principal, s-au impus cu scor de neprezentare, 3-0, prin golurile marcate de Alexandru Pop, Crişan şi Budică, în minutele 39, 58 şi 86. Sănătatea Cluj a fost ţinută în şah de Gaz Metan 2 Mediaş. „Viruşii verzi” au condus cu 1-0, după golul lui Raul Ciupe, din minutul 33, dar oaspeţii au restabilit egalitatea la şapte minute după pauză, prin Denis Olaru. Acelaşi Raul Ciupe a fost eliminat în minutul 58, pentru cumul de cartonaşe galbene. Amfitrionii au încheiat meciul cu doi jucători mai puţin, după ce şi Negru a fost trimis la vestiare în minutul 84.

Capul de afiş a rundei a opus FC Zalău şi liderul AFC Hermannstadt. Partida s-a terminat fără gol, scor 0-0. Acelaşi rezultat s-a consemnat şi în partida dintre ACS Comuna Recea şi Recolta Dorolţ, gazdele ratând oportunitatea de a se apropia la doar două puncte de ocupanta primul loc.