Fotbal / Răzvan Marin – egal cu o cvadruplă câştigătoare a competiţiei

Marţi seară s-au disputat şapte din cele zece partide programate în turul trei preliminar al Ligii Campionilor, competiţie care se dovedeşte, din păcate, şi în acest sezon o pălărie prea mare pentru reprezentanta României. Vă reamintim că CFR Cluj şi-a încheiat prematur aventura în Champions League, fiind eliminată, în turul doi preliminar, de echipa suedeză Malmo FF, fostă finalistă a Cupei Campionilor în 1979. România are, totuşi, trei reprezentanţi în turul trei preliminar: Alexandru Băluţă, jucătorul Slaviei Praga, Răzvan Marin, de la Standard Liege, respectiv Răzvan Lucescu, antrenorul grecilor de la PAOK Salonic. Aceasta din urmă a jucat aseară cu Spartak Moscova, în vreme ce Slavia Praga a fost ţinută în şah, pe teren propriu, de puternica echipă ucraineană Dinamo Kiev, o prezenţă obişnuită şi constantă în grupele Ligii Campionilor. Confruntarea s-a terminat 1-1, iar rezultatul o face pe Dinamo Kiev mare favorită la calificarea în play-off. La gazde, Băluţă, fosta perlă a Craiovei, a fost rezervă şi a intrat pe teren abia în minutul 80. Alte două partide disputate marţi seară s-au încheiat cu acelaşi scor, respectiv 1-1, între care şi Malmo – Videoton. Se vedea treaba că nu e de glumit cu ungurii, care în turul doi preliminar au eliminat campioana Bulgariei, Ludogoreţ Razgrad, echipă care, măcar datorită investiţiilor şi bugetului, avea tot dreptul să aspire la grupele Ligii Campionilor.

În turul trei preliminar sunt angrenate patru echipe care au câştigat cel puţin o dată cea mai importantă competiţie inter-cluburi de pe Bătrânul Continent: Steaua Roşie Belgrad, Ajax Amsterdam, Benfica Lisabon şi Celtic Glasgow. Trei dintre acestea au evoluat marţi seară, dar numai una s-a impus, respectiv Benfica Lisabona, care şi-a valorificat, nu fără emoţii, avantajul terenului propriu, în derby-ul acestei faze, cu Fenerbahce Istanbul. Lusitanii s-au impus cu 1-0, prin golul marcat de Cervi, în minutul 69. La meciul disputat pe celebrul „Estadio da Luz” au asistat aproape 60.000 de spectatori. Benfica s-ar fi putut impune şi mai clar, dacă avem în vedere că a expediat şase şuturi pe spaţiul porţii adverse, apărată de Demirel. Oaspeţii au avut o singură ocazie de gol.

Un alt meci de interes a fost cel dintre Standard Liege, echipă la care evoluează românul Răzvan Marin, şi cvadrupla câştigătoare a Ligii Campionilor, Ajax Amsterdam. Confruntarea s-a terminat 2-2, după ce batavii au condus cu 2-0 şi au fost egalaţi în minutul 90+4, din penalty. La gazde, Răzvan Marin a fost integralist. Unul din golurile „lăncierilor” a fost marcat de veteranul Klaas jan Huntelaar (34 de ani), care a mai jucat la Ajax în perioada 2005-2009, apoi s-a transferat în „Primera Division”, la Real Madrid. Ceferistul Ciprian Deac a fost coleg cu Huntelaar, pentru o scurtă perioadă de timp, la Schalke 04.

Rezultatele înregistrate în partidele disputate marţi în prima manşă din turul trei preliminar

• FC Astana – Dinamo Zagreb 0-2
  • Qarabag – BATE Borisov 0-1
  • Malmo FF – Videoton 1-1
  • Slavia Praga – Dinamo Kiev 1-1
  • Standard Liege – Ajax Amsterdam 2-2
  • Steaua Roşie Belgrad – Spartak Trnava 1-1
  • Benfica Lisabona – Fenerbahce Istanbul 1-0