Fotbal / Pragmatism sau zgârcenie?

• Campioana României a învins nou-promovata AFC Hermannstadt cu un singur șut expediat pe spațiul porții adverse și înainte să înfrunte CSU Craiova, se deplasează la Mioveni, pentru partida cu Chindia Târgoviște, din „16”-imile Cupei României. Gurile rele spun că vestiarul clujenilor s-a „aprins” în pauza meciului de la Sibiu, după evoluția mediocră din prima repriză.

CFR Cluj a pus capăt unei serii de cinci meciuri la rând fără victorie, dacă punem la socoteală și dubla de tristă amintire cu Dudelange, din play-off-ul Europa League, și a învins, în deplasare, nou-promovata AFC Hermannstadt, într-o partidă contând pentru etapa a 9-a din sezonul regulat al Ligii 1. Feroviarii s-au impus cu 1-0 pe terenul echipei care a disputat finala Cupei României în sezonul trecut, iar singurul gol a fost marcat de golgeterul George Țucudean, în minutul 69, din pasa croatului Damjan Djokovic. Este al zecelea gol marcat de Țucudean în actuala stagiune, respectiv al 7-lea în Liga 1. CFR a marcat împotriva sibienilor la singurul șut pe spațiul porții lui Cabuz. Dealtfel, clujenii au jucat foarte economicos, adoptând tactica ariciului. Au avut o posesie a mingii de 48% și un singur corner, spre deosebire de cele nouă ale gazdelor. Campioana acuză absențele lui Juan Culio și Ciprian Deac, mințile limpezi de la mijlocul terenului, fără de care campioana pare pierdută în spațiu. Din lotul CFR-ului pentru meciul de la Sibiu a lipsit brazilianul Julio Baptista, a cărui situație este cel puțin incertă. În privința sud-americanului trecut pe la Real Madrid, Arsenal Londra și AS Roma, antrenorul Toni Conceicao a spus că va veni și timpul lui, dar momentan nu este pus la punct cu pregătirea fizică. Pentru CFR Cluj urmează meciul cu Chindia Târgoviște, din „16”-imile Cupei României, care va avea loc miercuri, 26 septembrie, de la ora 21.30, la Mioveni.