Fotbal (Liga Campionilor) / Liverpool – calificată, Real Madrid – în pole position

• „Cormoranii” au defilat în meciul cu FC Porto şi sunt cu mai mult de un picior în „sferturi”, iar Real Madrid a revenit de la 0-1 în disputa cu Paris Saint Germain şi are prima şansă la calificare.

Nouă goluri, şase marcatori, un hat-trick reuşit de „cormoranul” Mane, o demonstraţie de forţă din partea lui Liverpool şi meciul de gală de pe „Santiago Bernabeu”, acestea au fost principalele ingrediente ale celor două partide disputate miercuri, în prima manşă a „optimilor” de finală din Liga Campionilor. La fel ca şi Manchester City, Liverpool a obţinut o victorie confortabilă în deplasare şi calificarea în „sferturi” e asigurată în proporţie de 99,99%, deşi înclin să cred că e chiar 100%. Formaţia antrenată de germanul Jurgen Klopp a măturat „Das Antas” cu FC Porto, căreia i-a administrat un usturător 5-0, care face a ca returul de pe „Anfield Road” să se joace de plăcere. Eroul „cormoranilor” a fost senegalezul Sadio Mane, care a reuşit un hat-trick. Jucătorul în vârstă de 25 de ani a punctat în minutele 25, 53 şi 85. Africanul a deschis scorul şi tot el a închis tabela. Pe lista marcatorilor şi-au mai trecut numele egipteanul Salah şi brazilianul Firmino. Porto a fost nepermis de timidă în prima repriză, în care nu a expediat nici un şut pe spaţiul porţii lui Karius. De remarcat pragmatismul englezilor, care au expediat şase şuturi pe poarta lui Jose Sa şi au marcat de cinci ori. Gruparea din oraşul celor 4 Beatles a înscris la ambele şuturi trimise pe spaţiul porţii în prima repriză.

Ronaldo, omul providenţial pentru campioana Europei

Aşteptat cu mare interes, meciul vedetă al „optimilor” de finală, Real Madrid – Paris Saint Germain şi-a consumat prima manşă pe „Santiago Bernabeu”, în fieful deţinătoarei trofeului. Francezii au controlat primele 30 de minute, în care au pus presiune pe defensiva madrilenilor, care s-a clătinat la câteva faze. Aşa s-a întâmplat şi în minutul 33, când Neymar a lăsat mingea pentru Rabiot, iar acesta din urmă, nemarcat în centrul careului, a deschis scorul cu toată opoziţia lui Keylor Navas, marcând primul său gol din actuala ediţie a Ligii Campionilor, respectiv în şapte partide. Răspunsul gazdelor a fost dat de Ronaldo, al cărui şut din interiorul careului a trecut mult peste poarta lui Areola. Putea să fie 0-2, dar uruguayan-ul Cavani n-a găsit cea mai bună rezolvare la o fază iminentă de gol, şutând cu ochii închişi. La cealaltă poartă, Lo Celso, câlcâiul lui Ahile în tabăra francezilor în acest meci, l-a faultat în careu pe Kroos, iar centralul a dictat penalty în favoarea spaniolilor.

În mod normal, Lo Celso ar fi trebuit să primească cel puţin cartonaşul galben, care i-ar fi atras eliminarea, întrucât acesta avea deja un avertisment încasat în minutul 25. În ciuda protestelor şi presiunilor venite din partea madrilenilor, centralul italian Rocchi a rămas ferm pe poziţie. Cristiano Ronaldo şi-a asumat executarea loviturii de la 11 metri, pe care a transformat-o cu un şut la semi-înălţime, însă nu fără emoţii, căci Areola a ghicit colţul. Şi repriza secundă a fost la fel de animată, cu ocaziile alternând la cele două porţi, dar cu o echipă a gazdelor mai inspirată la finalizare. De remarcat şi schimbările efectuate de Zinedine Zidane, capitol la care omologul francezului, Unay Emery a dat-o în bară. Intrat pe teren în minutul 79, în locul lui Isco, Asensio a fost co-autor la ultimele două goluri, centrând perfect pentru Ronaldo (care a reuşit dubla în minutul 83, speculând o respingere greşită a lui Areola), respectiv Marcelor (brazilianul stabilind scorul final în minutul 86, cu un şut la colţul scurt). A fost al şaselea meci dintre cele două grupări, al treilea oficial, iar Real Madrid a bifat a patra victorie. În urma acestui rezultat, Real Madrid are prima şansă la calificare, însă rămâne de văzut în ce măsură golul marcat de Rabiot pe „Santiago Bernabeu” va cântări în economia acestei duble manşe.

Săptămâna viitoare, marţi şi miercuri, 20 şi 21 februarie, se joacă celelalte patru partide din „optimi”: Bayern Munchen – Beşiktaş Istanbul, Chelsea Londra – FC Barcelona, FC Sevilla – Manchester United şi Şahtior Doneţk – AS Roma.