Fotbal (Liga Campionilor) / Avem un român în semifinale

• Este vorba de Bogdan Lobonţ, care deşi nu joacă este legitimat la AS Roma şi figurează în lotul echipei pentru meciurile din Champions League. Cristian Chivu a fost ultimul român calificat în „careul de aşi” al Ligii Campionilor, ca şi jucător al unei alte echipe italiene, Internazionale Milano, alături de care a şi câştigat mult râvnitul trofeu.

Nici în acest sezon de Champions League nu se lasă cu o finală Real Madrid – FC Barcelona, întrucât catalanii au comis-o şi au părăsit competiţia încă din faza „sferturilor” de finală, eliminaţi de AS Roma. O contraperformanţă pentru gruparea „Blau-Grana”, dacă avem în vedere că au câştigat prima manşă, disputată pe „Camp Nou”, cu 4-1. Rezultat la care probabil nici cel mai optimis fan al italienilor n-ar mai fi îndrăznit să viseze la calificare. Dar minunile se întâmplă şi în fotbal şi mărturie stă returul de pe „Stadio Olimpico”, câştigat de romani cu scor de neprezentare. Primul gol a fost marcat în minutul 6, de bosniacul Dzeko, din pasalui De Rossi, cel care a încurcat porţile pe „Camp Nou”. Căpitanul gazdelor şi-a spălat toate păcatele, după ce a mărit avantajul echipei sale, după pauză, în minutul 58, transformând un penalty obţinut de acelaşi Dzeko. Barcelona a avut o posesie superioară a mingii, dar nu şi mai multe ocazii de gol, capitol la care Roma a fost mai bună. Tupeul amfitrionilor s-a mai concretizat o dată pe tabelă, în minutul 82, când grecul Manolas a ridicat scorul la un neverosimil 3-0 şi a consfinţit calificarea extraterestră a „giallo-rossilor”. Roma atinge pentru prima dată semifinalele Champions League în noul format şi a devenit a 29-a echipă prezentă în „careul de aşi”. Roma îşi va afla vineri adversara din penultimul act al competiţiei. Care poate fi Liverpool. „Cormoranii” au trecut de Manchester City în „sfertul” 100% englezesc. Virtual campioană în „Premier League”, City n-a putut întoarce acel 0-3 de pe „Anfield Road”, deşi a început promiţător returul de pe „Ettihad Stadium”, cu un gol fulger, marcat în minutul 2, de Gabriel Jesus. Oaspeţii au reclamat un fault al lui Sterling asupra lui Van Dijk. Din păcate pentru „cetăţeni”, a fost singurul gol al acestei duble manşe. City a avut şansa de a intrat la pauză cu un avantaj de două goluri, dar Bernardo Silva a luat la ţintă bara porţii apărată de Karius. Liverpool a întors rezultatul după pauză şi a marcat de două ori, în minutele 56 şi 77, prin egipteanul Salah şi brazilianul Firmino. Echipa antrenată de Jurgen Klopp a marcat 33 de goluri în acest sezon în Liga Campionilor. Mohamed Salah a devenit al doilea jucător african care marchează opt goluri într-un singur sezon de Liga Campionilor, după camerunezul Samuel Eto’o. Liverpool este prima echipă care îi provoacă antrenorului Pep Guardiola trei eşecuri într-un singur sezon.