Fotbal (Liga a 4-a) / CS Floreşti, primul lider

• Formaţia antrenată de Călin Budişan a învins cu scor de tenis Viitorul „Mihai Georgescu” Cluj şi se anunţă drept una dintre protagonistele sezonului în Liga a 4-a, alături de Olimpia Gherla şi Arieşul Turda.

Noua ediţie a Campionatului Ligii a 4-a, Zona Cluj, a plecat la drum cu 16 echipe, iar noutăţile faţă de stagiunea precedentă sunt Sporting Apahida, Universitatea 2 Cluj şi CSM Câmpia Turzii. Tot ca noutate este şi decizia Comitetului Executiv al Asociaţiei Judeţene de Fotbal de a permite echipelor din Liga a 4-a să efectueze cinci schimbări la o singură partidă, respectiv şapte la nivelul Ligii a 5-a. Este de aşteptat ca lupta pentru primul loc în ediţia 2017-2018 să fie mult mai echilibrată decât în sezonul trecut, în care Universitatea Cluj a defilat ca la parada de 23 August.

Scorul primei etape l-a realizat CS Floreşti, care a demolat Viitorul „Mihai Georgescu” Cluj, care, la fel ca şi în sezonul trecut, se anunţă una din „ciuca bătăilor”. Golurile floreştenilor au fost marcate de Crişan (2), Tăbârţă, Turcu, Pop şi Kilin. Echipa antrenată de Călin Budişan se anunţă drept una dintre favoritele la ocuparea primului loc la finalul sezonului. O victorie confortabilă a obţinut şi Olimpia Gherla, care şi-a valorificat avantajul terenului propriu în faţa Vulturului Mintiu Gherlii. Olimpia s-a impus cu 5-0, însă primul gol a fost marcat abia spre finalul primei reprize, în minutul 43, de Szabo. Desprinderea „olimpicilor” a avut loc după pauză. Mureşan a ridicat scorul la 2-0, în minutul 51. Szabo a „recidivat” în minutul 78, reuşind dubla. L-a imitat Mureşan în minutul 80, iar scorul final a fost stabilit de Fodor, în minutul 83. Formaţia din Mintiu Gherlii a efectuat mai multe transferuri în această vară, însă „vulturii” mai au de muncit la capitolul omogenitate.

Prima etapă a fost a oaspeţilor, care au obţinut patru victorii, cu una mai mult decât gazdele. Singurul rezultat de egalitate s-a consemnat în derby-ul dejean dintre AS CFR Dej şi AS Viile Dejului. Şi partida dintre Sporting Apahida şi Armenopolis Gherla a stat sub semnul echilibrului până la un punct, fiind câştigată de oaspeţi cu 2-1. Amfitrionii au marcat primii, din penalty, în minutul 25, dar gherlenii au restabilit egalitatea opt minute mai târziu, tot de la punctul cu var. Golul victoriei a fost înscris imediat după pauză, de Radu Danciu. Armenopolis s-ar fi putut impune mai clar, dar elevii lui Cristi Vedean s-au întrecut în ratări. Faţă de sezonul precedent, Armenopolis nu mai contează pe Paul şi Andrei Sâmboan, care au plecat la Olimpia Gherla. Armenopolis are toate şansele să-şi dubleze zestrea de puncte, în condiţiile în care etapa viitoare înfruntă, pe teren propriu, Viitorul „Mihai Georgescu” Cluj, într-un meci de 1 solist.