Fotbal (Liga a 3-a) / Universitatea Cluj şi CFR II Cluj se înfruntă încă din prima etapă

  • Faţă de sezonul 2016-2017, în Seria a 5-a a Ligii a 3-a se înregistrează opt noutăţi, iar printre acestea figurează Universitatea Cluj şi CFR II Cluj.

 

Miercuri a avut loc, la sediul Federaţiei Române de Fotbal, tragerea la sorţi a programului turului în cele cinci serii ale Ligii a 3-a. Pe noi ne interesează în mod special Seria a 5-a, în componenţa căreia au rămas patru echipe clujene, respectiv Universitatea (proaspăt promovată), Unirea Dej, Sănătatea şi CFR II (care s-a reînfiinţat în acest an şi a primivt o derogare de a se înscrie în Liga a 3-a). Iniţial au fost cinci, dar Unirea Jucu, înscrisă în competiţie pe ultima sută de metri, s-a retras la spartul târgului, alături de FC Zalău. În locul lor, vor juca în Seria a 5-a Viitorul Ghimbav şi Unirea Alba Iulia. Etapa a 10-a este singura în care toate cele patru echipe clujene joacă pe teren propriu, iar a 11-a este singura în care aceleaşi patru formaţii evoluează incorpore în deplasare. Faţă de sezonul trecut, noutăţile sunt Universitatea Cluj (promovată din Liga a 4-a), Viitorul Ghimbav (Braşov), Unirea Tăşnad (Satu Mare), Industria Galda de Jos (Alba Iulia), Unirea Alba Iulia, FC Avrig (Sibiu), CFR II Cluj şi Performanţa Ighiu (Alba Iulia).

 

 

Programul turului Ligii a 3-a în Seria a 5-a

Etapa 1

  • Unirea Tăşnad – Unirea Dej
  • Universitatea Cluj – CFR II Cluj
  • Viitorul Ghimbav – Industria Galda de Jos
  • Sănătatea Cluj – Avântul Reghin
  • FC Avrig – Metalurgistul Cugir
  • CS Iernut – ACS Comuna Recea
  • Unirea Alba Iulia – Gaz Metan II Mediaş
  • Performanţa Ighiu stă.

 

Etapa a 2-a

  • Performanţa Ighiu – Gaz Metan II Mediaş
  • ACS Comuna Recea – Unirea Alba Iulia
  • Metalurgistul Cugir – CS Iernut
  • Avântul Reghin – FC Avrig
  • Industria Galda de Jos – Sănătatea Cluj
  • CFR II Cluj – Viitorul Ghimbav
  • Unirea Dej – Universitatea Cluj
  • Unirea Tăşnad stă.

 

Etapa a 3-a

  • Unirea Tăşnad – Perfrormanţa Ighiu
  • Viitorul Ghimbav – Unirea Dej
  • Sănătatea Cluj – CFR II Cluj
  • FC Avrig – Industria Galda de Jos
  • CS Iernut – Avântul Reghin
  • Unirea Alba Iulia – Metalurgistul Cugir
  • Gaz Metan II Mediaş – ACS Comuna Recea
  • Universtitatea Cluj stă.

 

Etapa a 4-a

  • Performanţa Ighiu – ACS Comuna Recea
  • Metalurgistul Cugir – Gaz Metan II Mediaş
  • Avântul Reghin – Unirea Alba Iulia
  • Industria Galda de Jos – CS Iernut
  • CFR II Cluj – FC Avrig
  • Unirea Dej – Sănătatea Cluj
  • Unirea Tăşnad – Universitatea Cluj
  • Viitorul Ghimbav stă.

 

Etapa a 5-a

  • Universitatea Cluj – Performanţa Ighiu
  • Viitorul Ghimbav – Unirea Tăşnad
  • FC Avrig – Unirea Dej
  • CS Iernut – CFR II Cluj
  • Unirea Alba Iulia – Industria Galda de Jos
  • Gaz Metan II Mediaş – Avântul Reghin
  • ACS Comuna Recea – Metalurgistul Cugir
  • Sănătatea Cluj stă.

 

Etapa a 6-a

  • Performanţa Ighiu – Metalurgistul Cugir
  • Avântul Reghin – ACS Comuna Recea
  • Industria Galda de Jos – Gaz Metan II Mediaş
  • CFR II Cluj – Unirea Alba Iulia
  • Unirea Dej – CS Iernut
  • Unirea Tăşnad – Sănătatea Cluj
  • Universitatea Cluj – Viitorul Ghimbav
  • FC Avrig stă.

 

Etapa a 7-a

  • Viitorul Ghimbav – Performanţa Ighiu
  • Sănătatea Cluj – Universitatea Cluj
  • FC Avrig – Unirea Tăşnad
  • Unirea Alba Iulia – Unirea Dej
  • Gaz Metan II Mediaş – CFR II Cluj
  • ACS Comuna Recea – Industria Galda de Jos
  • Metalurgistul Cugir – Avântul Reghin
  • CS Iernut stă.

 

Etapa a 8-a

  • Performanţa Ighiu – Avântul Reghin
  • Industria Galda de Jos – Metalurgistul Cugir
  • CFR II Cluj – ACS Comuna Recea
  • Unirea Dej – Gaz Metan II Mediaş
  • Unirea Tăşnad – CS Iernut
  • Universitatea Cluj – FC Avrig
  • Viitorul Ghimbav – Sănătatea Cluj
  • Unirea Alba Iulia stă.

 

Etapa a 9-a

  • Sănătatea Cluj – Performanţa Ighiu
  • FC Avrig – Viitorul Ghimbav
  • CS Iernut – Universitatea Cluj
  • Unirea Alba Iulia – Unirea Tăşnad
  • ACS Comuna Recea – Unirea Dej
  • Metalurgistul Cugir – CFR II Cluj
  • Avântul Reghin – Industria Galda de Jos
  • Gaz Metan II Mediaş stă.

 

Etapa a 10-a

  • Performanţa Ighiu – Industria Galda de Jos
  • CFR II Cluj – Avântul Reghin
  • Unirea Dej – Metalurgistul Cugir
  • Unirea Tăşnad – Gaz Metan II Mediaş
  • Universitatea Cluj – Unirea Alba Iulia
  • Viitorul Ghimbav – CS Iernut
  • Sănătatea Cluj – FC Avrig
  • ACS Comuna Recea stă.

 

Etapa a 11-a

  • FC Avrig – Performanţa Ighiu
  • CS Iernut – Sănătatea Cluj
  • Unirea Alba Iulia – Viitorul Ghimbav
  • Gaz Metan II Mediaş – Universitatea Cluj
  • ACS Comuna Recea – Unirea Tăşnad
  • Avântul Reghin – Unirea Dej
  • Industria Galda de Jos – CFR II Cluj
  • Metalurgistul Cugir stă.

 

Etapa a 12-a

  • Performanţa Ighiu – CFR II Cluj
  • Unirea Dej – Industria Galda de Jos
  • Unirea Tăşnad – Metalurgistul Cugir
  • Universitatea Cluj – ACS Comuna Recea
  • Viitorul Ghimbav – Gaz Metan II Mediaş
  • Sănătatea Cluj – Unirea Alba Iulia
  • FC Avrig – CS Iernut
  • Avântul Reghin stă.

 

Etapa a 13-a

  • CS Iernut – Performanţa Ighiu
  • Unirea Alba Iulia – FC Avrig
  • Gaz Metan II Mediaş – Sănătatea Cluj
  • ACS Comuna Recea – Viitorul Ghimbav
  • Metalurgistul Cugir – Universitatea Cluj
  • Avântul Reghin – Unirea Tăşnad
  • CFR II Cluj – Unirea Dej
  • Industria Galda de Jos stă.

 

Etapa a 14-a

  • Performanţa Ighiu – Unirea Dej
  • Unirea Tăşnad – Industria Galda de Jos
  • Universitatea Cluj – Avântul Reghin
  • Viitorul Ghimbav – Metalurgistul Cugir
  • Sănătatea Cluj – ACS Comuna Recea
  • FC Avrig – Gaz Metan II Mediaş
  • CS Iernut – Unirea Alba Iulia
  • CFR II Cluj stă.

 

Etapa a 15-a

  • Unirea Alba Iulia – Performanţa Ighiu
  • Gaz Metan II Mediaş – CS Iernut
  • ACS Comuna Recea – FC Avrig
  • Metalurgistul Cugir – Sănătatea Cluj
  • Avântul Reghin – Viitorul Ghimbav
  • Industria Galda de Jos – Universitatea Cluj
  • CFR II Cluj – Unirea Tăşnad
  • Unirea Dej stă.

 

Cristian FOCŞANU

Articole din aceeasi categorie