Fotbal (Liga 5 – Zona Dej) / Alvio şi Viitorul, parcurs fără greşeală

• La sfârşitul acestei săptămâni are loc derby-ul Viitorul Răzbuneni – Alvio Cuzdrioara.

Alvio Cuzdrioara şi Viitorul Răzbuneni domină copios campionatul Ligii a 5-a, Zona Dej, ambele înregistrând victorii pe linie, însă ceea ce le desparte este golaverajul, favorabil primeia. În etapa de la sfârşitul săptămânii trecute, Alvio a dispus, pe teren propriu, de Olimpia Jichişul de Sus cu 3-1, după o primă repriză echilibrată şi un final incandescent, cu două eliminări. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 8, prin Sergiu Bara, însă gazdele au restabilit egalitatea înainte de pauză, graţie lui Codruţ Nechita, care şi-a trecut în cont al 11-lea gol al sezonului. Alvio Cuzdrioara a trecut în avantaj după pauză, în minutul 58, autorul golului fiind experimentatul Vasile Mezei, jucător în vârstă de 39 de ani. Scprul final a fost stabilit zece minute mai târziu de Gabriel Vereş. Oaspeţii au încheiat meciul cu doi jucători eliminaţi, respectiv Talpa şi Moldovan, care au interceptat cartonaşul roşu în minutele 80 şi 84. Şi Viitorul Răzbuneni a avut parte de o deplasare dificilă, cu Minerul Ocna Dej, care şi-a vândut scump pielea. Oaspeţii s-au impus cu 1-0, prin golul marcat de Radu Todoruţ, în minutul 51. Măgura Strâmbu a contabilizat al doilea eşec consecutiv, după acel 0-4 cu Viitorul Răzbuneni, din etapa trecută. Măgura a fost învinsă pe teren propriu de AS Vicenţiu Dej, aflată la a treia victorie în deplasare din acest sezon. După un start ratat de campionat, cu trei eşecuri la rând, Ştiinţa Câţcău a revenit pe linia de plutire şi tocmai a obţinut a cincea victorie consecutivă, în urma căreia a urcat până pe locul al patrulea în clasament. Ştiinţa şi-a valorificat fără emoţii avantajul terenului propriu în disputa cu Someşul Vad, căreia i-a administrat un usturător 7-1. Eroul gazdelor a fost Petru Matei, autor a nu mai puţin de cinci goluri, din care patru le-a înscris în prima repriză, în minutele 7, 18, 21 şi 41. Oaspeţii au evoluat în inferioritate numerică din minutul 78, după eliminarea lui Marin Moldovan. Cetatea Unguraş şi Unirea 2 Dej au „egalat” recordul de goluri marcate într-un singur meci în acest sezon în Zona Dej, respectiv 11. Acelaşi număr de goluri s-a înregistrat în disputa Ştiinţa Câţcău – Energia Mănăstirea, scor 8-3, contând pentru etapa a 5-a.

Clasament

1. Alvio Cuzdrioara 8 8        0        0        32-8  24      (+ 15)
  2. Răzbuneni 8        8        0        0        27-8  24      (+ 9)
  3. Măgura Strâmbu 8        5        1        2        22-13 16      (+ 4)
  4. Ştiinţa Câţcău 8        5        0        3        28-16 15      (+ 3)
  5. AS Vicenţiu Dej 8        5        0        3        20-15 15      (+ 3)
  6. FC Unirea 2 Dej 9        4        1        4        30-25 13      (+ 1)
  7. Minerul O. Dej 8        3        1        4        18-17 10      (- 5)
  8. Mănăstirea 8        2        1        5        12-23 7        (- 2)
  9. Olimpia Jichişul 8        2        0        6        14-20 6        (- 6)
  10. Cetatea Unguraş 9        1        0        8        14-33 3        (- 9)
  11. AS Someşul Vad 8        0        0        8        5-44  0        (- 15)