Fotbal (Liga 5) / Someşul Bonţida a urcat pe primul loc

Someşul Bonţida a profitat de faptul că Viitorul Stoiana şi-a amânat meciul cu Avântul Panticeu, pentru data de 28 aprilie, şi a urcat pe primul loc al clasamentului, în urma victoriei cu AS Zorile Buza. Bonţidenii au avut emoţii şi s-au impus cu 2-1, după 1-0 la pauză. Gazdele au deschis scorul în minutul 37, prin Dna Plăian. Budean a mărit avantajul Someşului după pauză, în minutul 55, dar reuşita lui Ioan Mureşan, din minutul 80, în dreptul oaspeţilor, a făcut ca finalul partidei să fie tensionat. Someşul acumulează 43 de puncte, cu unul mai mult decât Viitorul Stoiana, care are un meci mai puţin. În cursa pentru primul loc rămâne şi Progresul Nireş, care are 38 de puncte, dar nu a jucat cu Standard Nima, disputa fiind amânată. Tot în etapa a 16-a, Vulturul Buneşzi a fost învinsă pe terenul propriu de Vulturul Real Fundătura cu 3-4, după ce a condus cu 2-0!

Liga 5 – Zona Cluj

Speranţa Jucu a scăpat victoria printre degete

După două eşecuri la rând, Unirea 1946 Floreşti şi-a regăsit cadenţa şi i-a administrat Viitorului Dezmir un usturător 10-0, rezultat care ne scuteşte de alte comentarii. Liderul Viitorul Sânpaul a revenit de la 0-1 şi 1-2 în partida derby cu Avântul Luna, din deplasare. Oaspeţii au evitat înfrângerea graţie lui Mihai Mârza, care a egalat în minutul 82. Demolată în urmă cu o etapă, de Speranţa Jucu, în faţa căreia a pierdut cu 0-10, Vlădeasa Huedin s-a trezit din pumni şi a furnizat surpriza etapei a 23-a, învingând Viitorul Poieni cu 4-1, oaspeţii fiind de nerecunoscut. Partida n-a fost lipsită de scântei, iar centralul Narcis Bodocan a eliminat câte un jucător din fiecare tabără. Aşa se face că Matei Cristian, de la gazde, respectiv Negru Negru, de la oaspeţi, au văzut cartonaşul roşu în prelungiri şi vor suporta consecinţele. Jucând în inferioritate numerică preţ de o repriză, după eliminarea lui Laurian Iepure, din minutul 43, Someşul 2 Gilău, a trebuit să se recunoscă învinsă în faţa Viitorul Gârbău, care s-a impus cu 3-1, prin golurile lui Ţurlea, Lehene şi Csaszar. Într-un alt meci, Inter Dezmir şi Speranţa Jucu au „căzut” la pace, scor 2-2. Gazdele n-au putut conta pe mai mulţi titulari: Căpăţână, Cosma, Diacenco, Gorgan, Chiorean şi Cozac. Jucanii au avut partida în control şi au condus cu 2-0 la pauză. Mai mult decât atât, gazdele au avut şi un jucător eliminat încă din minutul 30 şi se părea că oaspeţii vor pleca cu toate punctele, dar nu s-a întâmplat întocmai. Dezmirenii au reuşit come-back de senzaţie în repriza secundă şi au marcat de două prin, Sebastian Costin, aflat la primul meci ca titular. Etapa viitoare, jucanii primesc vizita Unirii Floreşti, în vreme ce Inter Dezmir se deplasează la Poieni. Ultimul meci al etapei a 23-a, Progresul Sânnicoară – AMEFA Cluj are loc astăzi.