Fotbal (Liga 4 – Zona Cluj) / Olimpia Gherla, pas în spate în lupta pentru primul loc

Derby-ul etapei a 20-a a opus, pe o vreme frumoasă, dar pe un teren desfundat, Atletic Olimpia Gherla şi Universitatea 2 Cluj. Cei aproape 200 de spectatori au asistat la o partidă viu disputată, în care cele două combatante şi-au împărţit perioadele de dominare şi au arătat că pot evolua la un nivel superior. După o primă repriză albă, dar cu ocazii la ambele porţi, Olimpia a deschis scorul în minutul 54, prin Daniel Bondor, aflat la golul cu numărul 23 din acest sezon. „Studenţii” le-au refuzat victoria amfitrionilor şi au egalat cu un sfert de oră înainte de final, prin Vlad Marin. Rezultatul este în dafavoarea gherlenilor, care au pierdut teren în lupta pentru primul loc, cu Arieşul Turda şi CS Floreşti. Acestea din urmă au obţinut victorii consistente, însă au întâlnit echipe din coada clasamentului, respectiv AS Viile Dejului şi AS CFR Dej. Arieşul a demolat CFR Dej, căreia i-a marcat nu mai puţin de 11 goluri, din care şase au fost înscrise în prima repriză. Şi Someşul Gilău a dat de pământ cu ultima clasată, Viitorul „Mihai Georgescu” Cluj, meci în care rezerva Ionuţ Vele, intrat imediat după pauză, a reuşit hat-trick-ul. Observator la acest meci din partea AJF Cluj a fost Teodora Albon. Viitorul Feleacu a reuşit un come-back de senzaţie de la 0-3 în meciul cu Armenopolis Gherla, disputat în deplasare. Felecanii au evitat înfrângerea în prelungiri, graţie lui Alexandru Bălan. În inferioritate numerică încă din minutul 34, după eliminarea lui Călin Câmpian, care a interceptat direct cartonaşul roşu, CSM Câmpia Turzii a reprezentat o pradă uşoară pentru Unirea Tritenii de Jos, care s-a impus cu scor de neprezentare, prin golurile marcate de Pintilie (2) şi Podariu.