Fotbal (Liga 3) / Unirea Dej, învingătoare în derby-ul cu Unirea Jucu

Etapa a 17-a în Seria a 5-a a fost marcată de rezultatul surpriză înregistrat în partida dintre liderul AFC Hermannstadt şi una din codaşele clasamentului, ASA 2 Tg. Mureş. Sibienii au suferit prima înfrângere pe teren propriu din acest sezon, iar lupta pentru primul loc s-a relansat. Eroul mureşenilor a fost Răzvan Dulap, care în trecut a evoluat şi pentru Universitatea Cluj. ACS Comuna Recea a profitat de pasul greşit al liderului şi a măturat terenul cu penultima clasată FC Bistriţa, echipa cu cea mai slabă defensivă. Oaspeţii s-au impus cu scor de tenis şi s-au apropiat la un singur punct de prima poziţie. De remarcat că toate golurile partidei de la Bistriţa au fost marcate în repriza secundă, iar ultimele trei în minutele 82, 85 şi 89. Scorul campionatului rămâne cel înregistrat de Unirea Dej, în etapa a 9-a, pe 22 octombrie 2016, 11-0 cu aceeaşi FC Bistriţa. Cel mai spectaculos meci a opus CS Iernut şi Metalurgistul Cugir, în care amfitrionii au revenit de la 0-2, dar au pierdut cu 2-3. Sănătatea Cluj a avut parte de un meci greu împotriva ultimei clasate, Recolta Dorolţ, formaţie cu o singură victorie în 16 partide. În ciuda diferenţei de locuri din clasament, „viruşii verzi” au tremurat pentru cele trei puncte, pe care le-au obţinut în final, graţie lui Vitan, care a marcat în minutul 58. Sătmărenii au fost aproape de egalare în minutul 70, dar şutul lui Ştefănescu a fost respins de pe linia porţii. Zoltan Ritli, antrenorul gazdelor, s-a plâns la finalul jocului de atitudinea neprofesionistă a clujenilor, care au tras de timp începând cu minutul 80. Derby-ul clujean dintre Unirea Dej şi Unirea Jucu a fost câştigat de prima cu 1-0, prin golul marcat de Giurgean, în minutul 79, din pasa lui Nalaţi. În prima repriză, dejenii au avut o bară, prin Ferhaoui. Oaspeţii au oferit prea puţin pentru a putea obţine ceva din acest meci. Partida a prilejuit întâlnirea antrenorului Gică Barbu, acum la Unirea Dej, cu fosta sa echipă. Dejenii au reuşit dubla în faţa jucanilor, pe care i-au bătut şi în tur cu 2-1.