Fotbal (Liga 3) / S-au ciocnit şi una s-a spart

Propusă spre a fi jucat ba pe „Cluj Arena”, ba pe „Dr. Constantin Rădulescu”, confruntarea cu pretenţii de derby dintre Universitatea Cluj şi CFR 2 Cluj, contând pentru etapa a 16-a din Seria 5 a Ligii a 3-a, s-a disputat până la urmă în cutia de chibrite de pe „CMC”, fără spectatori,pe un teren denivelat şi pe alocuri chel, dar cu cele două combatante în dispoziţie bună pentru fotbal. Feroviarii şi-au valorificat statutul de gazde şi s-au impus cu 2-1, furnizând o mare surpriză. Ambele goluri ale învingătorilor au fost marcate de Gabriel Dodoi, jucător care în trecut a evoluat la Pandurii Tg. Jiu. Atacantul a deschis scorul în finalul primei reprize şi l-a majorat imediat după pauză. La 0-0, CFR a irosit o ocazie bună prin Giurgian, care a scuturat bara porţii adverse. Deşi a evoluat cu echipa standard, jucătorii Universităţii au părut ancoraţi încă în noaptea de înviere, cu gândul la drob, cozonaci şi sarmale. Echipa lui Falub a reintrat în meci după golul lui Goga, din minutul 52, „studenţii” au reuşit să declanşeze furtună într-un pahar cu apă. Ceferiştii nu s-au speriat şi au gestionat bine ultima parte a meciului. Universitatea poate număra înfrângerile pe degetele de la o mână în mandatul lui Falub. Cea de marţi nu le dă frisoane „studenţilor”, întrucât păstrează şapte puncte avans faţă de ocupanta locului secund, Industria Galda de Jos. În următorul meci, Universitatea va juca, pe teren propriu, cu Sănătatea Cluj.