Fotbal (Liga 1) / Pactul de…neagresiune

CSU Craiova şi CFR Cluj s-au anulat reciproc, însă rezultatul consemnat la final, 0-0, nu convine nici uneia, ci mai degrabă celor de la FCSB. Ceea ce a impresionat la meciul de pe „Ion Oblemenco” a fost atmosfera incendiară creată de cei aproximativ 28.000 de spectatori, specifică marilor campionate ale Europei. Personal, cifra îmi dă dureri de cap când vine vorba de Liga 1, în care am fost obişnuiţi, exceptând marile derby-uri dintre FCSB şi Dinamo, cu asistenţe de toată jena. Zgârcite cu fazele de poartă, cele două echipe au fost preocupate mai mult decât de a marca de ideea de a nu primi gol. Nu e mai puţin adevărat că prestaţia modestă a combatantelor a fost influenţată de starea terenului, pe care s-ar fi descurcat mai bine o ciurdă de vaci. Din prima repriză, în care jucătorii ne-au încântat ochii cu o ciuleandră, am putut depista cu microscopul o pseudo-ocazie a CFR-ului, irosită de Hoban, al cărui şut a fost respins de Mitrovic. Nici repriza secundă n-a rupt gura târgului, fiind la fel de liniştită ca şi prima. Ocaziile s-au ivit după şuturi de la distanţă. Cea mai clară situaţie a Craiovei i-a aparţinut lui Mitriţă, al cărui trasor l-a găsit la post pe Vâtcă, înlocuitorul lituanianului Arlauskis. Răspunsul CFR-ului l-a dat argentinianul Culio, dar execuţia sud-americanului nici măcar n-a gâdilat tabela de marcaj, care a rămas nederanjată. Meciul a prilejuit debutul, la olteni, a fostului „englez” Florin Gardoş, care a evoluat din minutul 80. Dan Petrescu, aflat în tribună, a ales să nu-l titularizeze pe Ţucudean, însă l-a preferat pe Păun, care n-a impresionat în cele 58 de minute cât a stat pe teren. CFR Cluj se află la al treilea rezultat alb din acest sezon. Feroviarii au mai înregistrat un astfel de rezultat în partidele cu Gaz Metan Mediaş şi FC Botoşani, ambele pe teren propriu. Etapa viitoare, pe 8 aprilie, CFR înfruntă, pe teren propriu, Astra Giurgiu.