Fotbal / Ghinionul lor, norocul nostru

• Preocupat de palmaresul personal, selecționerul Cosmin Contra a jucat la Vilnius cu doi jucători trecuți de prima tinerețe sportivă și mă refer la fundașii Gabriel Tamaș și Cristian Săpunaru, care au împreună 68 de ani. România a spart gheața și a obținut prima victorie în Liga Națiunilor, însă este a doua în grupă, după Serbia, care s-a impus la Podgorica. Duminică, 14 octombrie, este programată finala grupei, între România și Serbia.

România a disputat, joi seară, al treilea meci din Liga Națiunilor, competiție pe care cunoscutul antrenor german Jurgen Klopp, în prezent la FC Liverpool, a etichetat-o drept fără sens. Personal, sunt în asentimentul neamțului, despre care nu se poate spune că nu se pricepe la fotbal. În fine, „tricolorii” au înfruntat, în deplasare, la Vilnius, Lituania. Meciul a contat pentru grupa a 4-a din Liga C și s-a încheiat cu victoria așteptată a echipei noastre, care a confirmat calculele hârtiei și s-a impus cu 2-1, însă nu fără emoții și mai ales șansă, marcând golul victoriei în minutul patru al prelungirilor, prin Maxim, aflat la al patrulea gol în 2018, dar primul în tricoul României. Formația antrenată de Cosmin Contra a controlat ostilitățile și în ciuda victoriei obținută târziu, aceasta este pe deplin meritată. Ai noștri au avut o posesie a mingii de 53%, scorul ocaziilor de gol a fost 16-9, al șuturilor pe poartă 7-2, iar al cornerelor 6-2. Chipciu a deschis scorul devreme, în minutul 13, iar balticii au egalat pe final, prin Zulpa, jucător ce evoluează în Kazahstan, la Tobol. România a avut în echipa de start patru jucători ce activează în Liga 1, între aceștia figurând și ceferiștii Manea și Țucudean. Primul a fost integralist, iar al doilea a fost schimbat în minutul 71 cu „bulgarul” Claudiu Keșeru. Preocupat de rezultat și de palmaresul personal, dar nicidecum de întinerirea lotului, selecționerul Cosmin Contra a ales să joace în centrul defensivei cu doi veterani: Gabriel Tamaș și Cristian Săpunaru. Cei doi au împreună 68 de ani! În celălalt meci al grupei, Serbia a învins, la Podgorica, Muntenegru, cu 2-0, prin golurile marcate de Mitrovic, în minutele 18 și 81, cu mențiunea că primul a fost reușit din penalty.

Clasamentul la zi în grupa României

1. Serbia 3        2        1        0        5-2     7
  2. România 3        1        2        0        4-3     5
  3. Muntenegru 3 1        1        1        2-2     4
  4. Lituania 3        0        0        3        1-5     0

Portugalia – victorioasă și fără Ronaldo

În Liga A, campioana europeană en titre Portugalia, fără vedeta Cristiano Ronaldo, dar cu trei jucători ce poartă numele Silva în atac, Rafa (Benfica Lisabona), Andre (FC Sevilla) și Bernardo (Manchester City), a învins, în deplasare, la Chorzow, Polonia, cu 3-2, revenind de la 0-1. Portugalia are 6 puncte în grupa a 3-a, din care mai face parte Italia. Următorul meci, programat duminică, 14 octombrie, este Polonia – Italia.

Egal rușinos pentru campioana mondială

La cel de-al treilea meci de când a devenit campioana lumii, Franța a jucat un amical cu Islanda, disputat la Guingamp, pe „Stade de Roudourou”, ale cărui tribune s-au dovedit neîncăpătoare pentru cei care au ținut să vadă la lucru echipa lui Didier Deschamps, din care n-au lipsit vedetele Hugo Lloris, Varane, Pavard, Pogba, Griezmann, Giroud și Mbappe, ultimul fiind rezervă. Scandinavii au fost la un pas de o victorie istorică, însă au scăpat-o printre degete după ce au condus cu 2-0. Golurile islandezilor au fost marcate de jucători ce evoluează în Anglia și Turcia, la Aston Villa, respectiv Genclerbirligispor. Este vorba de Bjarnason și Arnason. Franța a evitat un eșec umilitor în ultimele minute, golul egalizator fiind opera lui Mbappe, intrat pe teren în minutul 60, în locul lui Griezmann. Mbappe a înscris din penalty.

Într-o altă partidă având caracter amical, Țara Galilor, fără vedeta Gareth Bale, a fost surclasată pe teren propriu de Spania. Aceasta din urmă s-a impus cu 4-1, după 3-0 la pauză.

Argentina, fără Messi, a dispus de Irak cu 4-0, iar Turcia, antrenată de românul Mircea Lucescu, a remizat, pe teren propriu, la Rizespor, scor 0-0, cu Bosnia Herțegovina.