Fotbal Feminin / Start lansat pentru „U” Olimpia Cluj

Universitatea Olimpia Cluj a luat startul în noua ediție a Ligii 1 de fotbal feminin. Formația antrenată de Mirel Albon a întâlnit, la sfârșitul săptămânii trecute, pe teren propriu, Heniu Prundu Bârgăului, în fața căreia s-a impus fără emoții cu 5-0, partida contând pentru etapa a 2-a. Precizăm că Universitatea Olimpia Cluj și-a reprogramat meciul cu Fortuna Becicherecu Mic, din prima etapă, pentru 19 septembrie. Disputa cu Heniu Prundu Bârgăului a avut loc pe terenul de la Baza Sportivă „Clujana”, iar în deschidere echipa secundă a Olimpiei a surclasat CS Ineu în prima etapă din cadrul Ligii a 2-a, impunându-se cu 15-0. Cu acest prilej, a debutat în echipa gazdelor Cristina Botojel. Cinci din golurile Olimpiei au fost înscrise de Adina Borodi. Antrenorii formației secunde sunt Andreea Corduneanu și Marius Feșnic. Meciul primei echipe a fost ceva mai echilibrat, însă Olimpia a deschis rapid scorul, prin Browne. Rezultatul primei reprize a fost stabilit de Teodora Meluță, după o frumoasă acțiune semnată Roxana Mirea, care a înșirat mai multe jucătoare ale oaspetelor ca pe niște jaloane. Browne a reușit dubla după pauză, în minutul 52, cu un șut violent, pentru ca în minutul 78 să-și treacă în cont hat-trick-ul. Scorul final a fost stabilit de Mara Bâtea. Universitatea Olimpia a evoluat în formula: Babb – Benintente, Meluță, Iosif, Indrei, Tărășilă, Browne, Mirea, Bâtea, Bălăceanu, Carp. Au mai jucat: Rusu, Boandă și Corduneanu. ”Este un început bun de campionat și sunt mulțumit atât de rezultat, cât și de prestația echipei, mai ales că ne-au lipsit șase titulare. Este și motivul pentru care mărturisesc că am avut temeri legate de omogenitate, însă echipa s-a comportat foarte bine. Am avut în teren două jucătoare născute în 2003, iar alte două născute în 2002. Viitorul arată bine și pot spune că suntem și în acest sezon principala favorită la titlu. Pe care ar fi frumos să-l sărbătorim în 2019, an în care clubul Universitatea Cluj celebrează centenarul” a declarat Mirel Albon, cel mai bun antrenor din fotbalul feminin românesc, apreciat și peste hotare.  În etapa a 3-a, pe 23 septembrie, clujencele se deplasează la Galați, pentru meciul cu Universitatea din localitate.