Fotbal Feminin / România a încheiat în corzi preliminariile pentru CM

• Cu patru jucătoare de la „U” Olimpia Cluj în echipa de start, România a fost surclasată de Portugalia, în ultimul meci din preliminariile Campionatului Mondial. „Tricolorele” au încheiat grupa pe poziția a 4-a, înregistrând o singură victorie. Din grupa a 6-a, la turneul final al Campionatului Mondial s-a calificat Italia.

Naționala de senioare a României a disputat ultimul meci din preliminariile Campionatului Mondial de fotbal feminin, întâlnind, în deplasare, la Guimaraeș, reprezentativa Portugaliei, în cadrul grupei a 6-a, din care mai fac parte Italia, Belgia și Moldova. Înaintea meciului, jucătoarele României, în frunte cu selecționerul Mirel Albon au vizitat orașul Guimaraeș, în al cărui centru vechi a și fost cazată delegația „tricolorelor”. România a avut în componență șapte jucătoare de la Olimpia Cluj: Lavinia Boandă, Melinda Nagy, Ioana Bortan, Raluca Borodi, Cristina Carp, Oana Negrea și Mara Bâtea. Dintre acestea, Nagy, Bortan, Carp și Bâtea s-au aflat în echipa de start, iar Negrea a intrat  după pauză, în minutul 64, în locu lui Bănuță. Portugalia și-a valorificat avantajul terenului propriu și s-a impus cu 5-1, golul României fiind marcat de Mara Bâtea, în minutul 3. La turneul final al Campionatului Mondial, care va avea loc în Franța, anul viitor, în perioada 7 iunie-7 iulie, au obținut calificare, pe lângă echipa gazdă, China, Thailanda, Australia, Japonia, Coreea de Sud, Brazilia, Chile, Spania, Italia, Anglia, Scoția, Norvegia, Suedia și Germania. Tragerea la sorți a grupelor turneului final va avea loc pe 8 decembrie. În calitate de gazdă, Franța va face parte din grupa A. Finala se va juca la Lyon, pe 7 iulie.