Fotbal (Europa League) / Red Bull îţi dă aripi

• Lazio Roma, cu românul Ştefan Radu integralist, a capotat lamentabil în oraşul lui Mozart şi a ratat calificarea în semifinalele competiţiei, după 5-6 la general. Austriecii au revenit de la 2-5 la general şi au marcat de trei ori în patru minute.

Sursa: Getty Images

Joi au avut loc partidele retur din „sferturile” de finală ale Ligii Europa, fază în care a fost angrenat şi românul Ştefan Radu, a cărui echipă la care este legitimat, Lazio Roma, a ratat calificarea în semifinalele competiţiei, după un eşec usturător pe terenul austriecilor de la Red Bull Salzburg. După 4-2 pe „Stadio Olimpico”, Lazio a avut prima şansă la calificare, cu atât mai mult că italienii au deschis scorul şi în meciul retur, prin Immobile. Gazdele au reacţionat imediat şi au egala, graţie lui Munas Dabbur, mijlocaş israelian, în vârstă de 25 de ani, care în trecut a mai jucat la Maccabi Tel Aviv şi Grasshoppers Zurich. Echipa din oraşul lui Mozart a trecut la conducere în minutul 72, după golul lui Amadou Haidara. Golul jucătorului născut în Mali a aprins imaginaţia gazdelor. Defensiva lazialilor a fost şvaiţer între minutele 72 şi 76, încasând nu mai puţin de trei goluri! Prins în menghină, Simone Inzaghi, antrenorul oaspeţilor, l-a aruncat în luptă şi pe portughezul Nani, însă fostul jucător al celor de la Manchester United n-a putut schimba soarta partidei. Lazio ar mai fi avut nevoie de un gol, pentru a trimite returul în prelungiri, dar austriecii au rezistat pe baricade. Red Bull Salzburg s-a calificat pentru a doua oară în „careul de aşi” al Ligii Europa. Prima dată a făcut-o sub numele de Casino Salzburg. În zece meciuri disputate în acest sezon al Ligii Europa pe teren propriu, echipa austriacă este neînvinsă, având şapte victorii şi trei remize, golaveraj 20-3.

Marseille a dat de pământ cu Leipzig

Aproape 62.000 de spectatori s-au înghesuit pe „Stade Velodrome”, la returul dintre Olympique Marseille şi RB Leipzig, care a început de la 1-0 pentru germani. Aceştia din urmă au deschis scorul în chiar primul minut, prin portughezul Bruma, care la nici 23 de ani a schimbat deja patru echipe: Sporting Lisabona, Real Sociedad şi Galatasaray Istanbul. Francezii au întors rezultatul cât ai pocni din degete. Nici n-au apucat să treacă zece minute de la startul confruntării şi deja au fost marcate trei goluri. Gruparea din Hexagon şi-a mărit avantajul în minutul 38, după reuşita lui Thauvin, din pasa lui Payet. Cei doi au colaborat şi la golul patru, marcat în minutul 60, dar inversând rolurile, cu Thauvin pasator şi Payet finalizator. Înainte, Leipzig a curentat tabela, graţie lui Augustin. Scorul final, 5-2, a fost stabilit în prelungiri de Sakai. Participantă în acest sezon şi în grupele Ligii Campionilor, Leipzig şi-a încheiat aventura europeană. Finalistă a Cupei UEFA în două rânduri, în 1999 şi 2004, Marseille revine după mult timp în „careul de aşi” al unei întreceri inter-cluburi.

Sporting Lisabona n-a reuşit minunea

Obligată să înscrie de cel puţin două ori în returul cu Atletico Madrid, Sporting Lisabona a abordat confruntarea de pe „Jose Alvalade” cu o formulă defensivă, cu cinci jucători pe linia de fund şi un singur atacant, în persoana columbianului Montero. Cu toate astea, lusitanii au deschis scorul, în minutul 28, prin deja amintitul Montero, columbian în vârstă de 30 de ani, care a activat şi în Major Soccer League, dar şi în China, la Tianjin Teda. Golul sud-americanului a rămas singurul al disputei de joi, pe care Sporting a dominat-o copios da capo al fine, trecându-şi în cont 18 ocazii de gol. Eroul oaspeţilor a fost portarul Jan Oblak, desemnat jucătorul meciului. Deşi i-a avut în teren pe Diego Costa  şi Griezmann, Atletico nu a expediat nici un şut pe spaţiul porţii apărată de Rui Patricio în prima repriză, iar cea mai mare oportunitate de gol a oaspeţilor a fost irosită de atacantul francez. Partida s-a jucat pe o ploaie torenţială. Madrilenii au şansa de a accede în a treia finală în ultimii cinci ani.

Ruşii au visat frumos până la un punct

Arsenal Londra s-a calificat în prima semifinală de cupă europeană după 18 ani! Este puţin pentru un club de talia celui de pe „Emirates”, care n-a triumfat în Europa sub bagheta francezului Arsene Wenger. O poate face în acest sezon, care are toate şansele să fie ultimul pentru tehnicianul din Hexagon pe banca londonezilor. Returul cu ŢSKA Moscova a avut o desfăşurare cel puţin ciudată. Arsenal a controlat teritorial prima repriză, însă a primit gol contrar cursului jocului, după una din puţinele incursiuni ale ruşilor în jumătatea englezilor. Nababkin a catapultat o minge în careu, Golovin a reluat cu capul, dar Cech a respins în faţă, iar Chalov, atent, a deschis scorul. Moscoviţii şi-au mărit avantajul la cinci minute de la reluare, graţei lui Nababkin, însă Arsenal a reacţionat ca o echipă mare şi i-a calmat pe ruşi cu golul lui Wellbeck, din minutul 75, care a marcat după o combinaţie de manual cu Elneny. Scorul final a fost stabilit în prelungiri, de galezul Aaron Ramsey.