Fotbal (Europa League) / Mățel și Ștefan Radu s-au calificat în „16”-imi

• Alin Toșca și Răzvan Lucescu sunt foarte aproape de a fi eliminați dintr-o grupă ușoară.

În urma meciurilor disputate joi, în etapa a 4-a din faza grupelor, opt echipe și-au asigurat calificarea în primăvarea europeană, respectiv în „16”-imile competiției. Și este vorba de Bayer Leverkusen, FC Zurich, Red Bull Salzburg, Dinamo Zagreb, Arsenal Londra, Eintracht Frankfurt, Lazio Roma și Chelsea Londra. Dintre acestea, Red Bull Salzburg, Dinamo Zagreb, Eintracht Frankfurt și Chelsea Londra au maxim de puncte. La polul opus, Rosenborg Trondheim, Akișar Beledyiespor și „coșmarul” CFR-ului, F91 Dudelange, nu au acumulat nici un punct în 360 de minute. Dintre cei 11 români angrenați în faza grupelor, doar doi, în speță Alexandru Mățel (Dinamo Zagreb) și Ștefan Radu (Lazio Roma), sunt, deocamdată, siguri de prezența în „16”-imi. Alți 3 sunt deja eliminați și este vorba de Cosmin Moți, Claudiu Keșeru, Dragoș Grigore (toți Ludogoreț Razgrad). În vreme ce Alex Băluță (Slavia Praga), Andrei Ivan (Rapid Viena), Vladimir Screciu (KRC Genk), Răzvan Marin (Standard Liege), Alin Toșca (PAOK Salonic) și Răzvan Lucescu (antrenor PAOK Salonic) păstrează șanse de calificare. Dintre aceștia, Screciu, în continuare indisponibil, nu a evoluat pentru Genk în egalul cu Beșiktaș Istanbul, rezultat care îi nemulțumește pe turci, egalați în minutul 88. Răzvan Marin a evoluat 88 d eminute pentru Standard Liege, învinsă, în deplasare, de FC Krasnodar. Rușii s-au impus cu 2-1, revenin de la 0-1, cu două goluri marcate târziu, în minutele 79 și 82.

Ștefan Radu nu a făcut parte din lotul echipei Lazio Roma, care a dispus de Olympique Marseille cu 2-1, rezultat în urma căruia finalista ediției anterioare a Ligii Europa este eliminată. PAOK Salonic, cu Alin Toșca integralist, a fost învinsă de Videoton. Singurul gol al meciului disputat la Budapesta a fost marcat de Georgi Milanov, în minutul 50. Grecii au șanse mici de calificare, după ce au pierdut ambele meciuri cu ungurii. Pentru a mai putea spera la primăvara europeană, PAOK trebuie să se impună pe „Stamford Brigde”, Videoton să piardă cu BATE Borisov. Cu Andrei Ivan integralist, Rapid Viena a remizat, scor 0-0, pe teren propriu, cu Villarreal, după un meci echilibrat, în care ambele grupări au expediat câte patru șuturi pe spațiul porții. Claudiu Keșeru și Cosmin Moți au început ca titulari meciul dintre Ludogoreț și AEK Larnaca, încheiat nedecis. Moți a fost integralist, iar Keșeru a fost înlocuit în minutul 79. În continuare indisponibil, Dragoș Grigore nu a făcut parte din lotul campioanei Bulgariei pentru acest joc. În fine, Alex Băluță a jucat din minutul 79 pentru Slavia Praga, în remiza albă cu FC Copenhaga.

Serii incredibile pentru Arsenal și Chelsea

Arsenal Londra a ajuns la 15 meciuri consecutive fără înfrângere în mandatul lui Unai Emery, însă „tunarii” au înregistrat trei remize în ultimele patru confruntări. Egalul alb cu Sporting Lisabona le-a fost suficient londonezilor pentru a-și asigura calificarea în „16”-imi, după un meci în care portughezii n-au expediat nici un șut pe spațiul porții apărată de veteranul Petr Cech. Rivala „tunarilor” din Londra, Chelsea, are o serie și mai bună, de 16 meciuri la rând fără înfrângere. Echipa lui Sarri a ajuns la cinci victorii consecutive.

Cinci goluri, două penalty-uri, din care unul ratat, șase cartonașe galbene și unul roșu, acestea au fost ingredientele meciului thriller dintre Akișar Belediyespor și FC Sevilla, câștigat de andaluzi cu mari emoții, cu un gol marcat de Banega, în minutul 87, dintr-un penalty îndelung contestat de turci. După după meciuri în care nu a marcat, cu Real Sociedad și Villanovense, Sevilla a perforat de trei ori poarta amfitrionilor.

Glasgow Rangers, echipă antrenată de fostul mare internațional englez Steven Gerrard, a suferit primul eșec în cupele europene după 11 meciuri. Scoțienii au avut 1-0, 2-1 și 3-2 cu Spartak Moscova, dar au pierdut cu 3-4. Oaspeții au marcat la fiecare șut expediat pe spațiul porții lui Maksimenko. Cealaltă reprezentantă a Scoției în grupele Europa League, Celtic Glasgow, a dispus de Red Bull Leipzig într-o grupă complicată. Singurele grupe în care toate cele patru echipe păstrează șanse de calificare sunt E, G, I și L.