Fotbal / Clujul – cu două echipe în „16”-imile Cupei României

Universitatea Cluj a învins ACS Comuna Recea în turul patru al Cupei României și s-a calificat în faza „16”-imilor de finală, în care intră și formațiile ce activează în Liga 1. „Studenții” lui Adrian Falub s-au impus cu 3-1, însă nu fără emoții, prin golurile marcate de Coman și Ursu, primul reușind dubla. Fostul jucător al rivalei CFR Cluj a deschis scorul în minutul 12, însă avantajul Universității a durat doar până în minutul 21, când  Romario Rus a restabilit egalitatea după o greșeală a lui Dur Bozoancă, portarul oaspeților. Golul egalizator a fost anunțat de ocazia uriașă a lui Chinde, care a ratat ținta din apropiere. 1-1 a fost rezultatul primei reprize, pe care Universitatea a dominat-o teritorial, însă nu și-a mai creat ocazii importante la poarta apărată de Bota, căpitanul amfitrionilor. După pauză, Coman și Ene au semănat panică în careul gazdelor, care au avut superioritate numerică din minutul 72, după eliminarea lui Takacs, care a interceptat două cartonașe galbene. Dar handicapul numeric nu i-a împiedicat pe clujeni să înscrie și încă de două ori, în minutele 77, prin același Coman, și pe final, prin Octavian Ursu, la ambele contribuind George Florescu. Pentru Universitatea Cluj urmează meciul cu FC Argeș Pitești, contând pentru etapa a 7-a din Liga a 2-a. Partida va avea loc luni, 17 septembrie, de la ora 18, pe stadionul „Nicolae Dobrin”. Eliminată din Cupa României, ACS Comuna Recea se poate concentra exclusiv pe campionatul Ligii a 3-a. Iar sâmbătă, 15 septembrie joacă, pe teren propriu, cu Unirea Dej, în cadrul etapei a 4-a din Seria a 5-a.

Într-un alt meci din turul al patrulea al Cupei României, Aerostar Bacău, fosta adversară a Univeristății Cluj din campionat, a fost învinsă, în deplasare, de AFK Miercurea Ciuc cu 2-3, gazdele revenind de la 1-2. În „16”-imi s-au mai calificat Luceafărul Oradea, Academica Clinceni, Sporting Liești, Unirea Alba Iulia, Turris Oltul Turnul Măgurele, Rapid București, Sportul Snagov, Progresul Spartac, CSM Slatina, CS Mioveni, Energeticianul, ACS Poli Timișoara, Bucovina Rădăuți, Dacia Unirea Brăila și ASU Poli Timișoara.