Fotbal / CFR, la a şasea victorie consecutivă cu Astra

CFR 1907 Cluj    2-0    Astra Giurgiu

• Feroviarii joacă în ultima etapă a sezonului regulat cu „lanterna roşie” Juventus Bucureşti şi are şansa de a aborda play-off-ul cu o zestre de 30 de puncte.

Feroviarii şi-au încheiat evoluţia pe teren propriu din acest sezon regulat, de care ne mai desparte o etapă. CFR a primit vizita Astrei Giurgiu, în faţa căreia s-a impus cu 2-0, prin golurile marcate de argentinianul Juan Culio şi românul George Ţucudean. Începutul încins a dus la…dezgheţarea tabelei relativ devreme, în minutul 9, când Culio a punctat din pasa lui Alex Ioniţă. Este al şaptelea gol marcat de Culio în acest sezon, dar primul din acţiune, celelalte fiind înscrise din penalty. Astra a avut o posesie superioară a mingii în prima repriză, respectiv 54%, dar nu a expediat nici un şut pe spaţiul porţii apărată de lituanianul Arlauskis. În schimb, CFR a avut patru ocazii de gol şi a marcat la singurul şut pe spaţiul porţii lui Iliev Ivanov. Pare greu de crezut, în primul mitan nu s-a înregistrat nici o lovitură de colţ. Rolurile s-au inversat după pauză, iar CFR a avut o posesie mai bună a mingii, mai multe ocazii de gol (scorul fiind 6-5), mai multe şuturi pe spaţiul porţii (5-2) şi mai multe cornere (4-3). Echipa antrenată de Dan Petrescu şi-a mărit avantajul în minutul 67, graţie lui Ţucudean, după o pasă cu călcâiul primită de la Deac. Este primul gol marcat de Ţucudean în tricoul CFR-ului într-un meci oficial. Faţă de meciul cu FCSB, din etapa trecută, încheiat 1-1, Dan Petrescu a optat pentru o formulă cu doi închizători şi un singur vârf împins, în persoana amintitului Ţucudean. Singura modificare de efectiv a fost înlocuirea lui Mailat cu Ioniţă. În urma victoriei cu Astra Giurgiu, CFR acumulează 56 de puncte, iar în ultimul meci din sezonul regulat va juca cu Juventus Bucureşti, în deplasare. Dacă se impune şi pe terenul ultimei clasate, CFR va intra în play-off cu 30 de puncte.