Fotbal / CFR Cluj, lideră cel puţin până luni

Portughezul Mario Camora, eroul victoriei cu CSU Craiova, care mentine trupa din Gruia in lupta pentru titlu

• În inferioritate numerică din minutul 83, CFR Cluj şi-a valorificat avantajul terenului propriu în disputa cu CSU Craiova şi lupta la titlu nu s-a încheiat. Oltenii au ratat un penalty în prelungiri si tremură pentru locul al treilea, pentru care se mai bat Astra Giurgiu şi Viitorul Constanţa.

După două remize consecutive, feroviarii au obţinut a treia victorie din play-off şi au revenit pe prima poziţie a clasamentului, iar presiunea se mută acum în tabăra celor de la FCSB, care joacă luni, 7 mai, cu CSMS Poli Iaşi, într-un meci de 2 solist. CFR a învins CSU Craiova cu 1-0, prin golul fundaşului portughez Mario Camora, din minutul 75 şi lupta la titlu rămâne deschisă. Este primul gol marcat de lusitan în acest sezon, dar care poate cântări foarte mult la finalul campionatului. Echipa lui Dan Petrescu a tremurat pe finalul partidei din Gruia, după ce Boli a fost eliminat în minutul 83, francezul în vârstă de 26 de ani primind direct cartonaşul roşu. CFR a fost aproape să-şi treacă în cont un nou rezultat de egalitate, dar oltenii au ratat o lovitură de la 11 metri în prelungiri, prin Gustavo, al cărui şut a fost respins de lituanianul Arlauskis. În ultimele două etape, clujenii au mai de jucat cu Astra Giurgiu (deplasare) şi Viitorul Constanţa (acasă).