Fotbal / CFR Cluj încheie etapa pe primul loc

FCSB nu a profitat de pasul fals al campioanei, ținută în șah, pe teren propriu, de Dunărea Călărași, iar CFR Cluj încheie, totuși, etapa a 15-a pe primul loc. Eternul derby al fotbalului românesc, disputat duminică seară, pe un teren execrabil, s-a încheiat nedecis, scor 1-1, ambele goluri fiind marcate din penalty. Dinamo, în calitate de gazdă, a deschis scorul în minutul 40, prin Salomao, dar vice-campioana a restabilit egalitatea imediat după pauză, prin Florin Tănase. „Roș-albaștri” au evoluat din minutul 52 în inferioritate numerică, după eliminarea francezului Harlem Gnohere, trimis la cabine de Istvan Kovacs după un fault dur. Clasicul României a reprezentat un bonus pentru Kovacs, care la mijlocul săptămânii trecute a arbitrat confruntarea din Liga Campionulor dintre CF Valencia și Young Boys Berna. Lupta pentru locul al 6-lea, ultimul care asigură participarea în play-off, s-a ascuțit și mai mult, în condițiile în care Astra Giurgiu a contabilizat al treilea eșec consecutiv. Dar patru din urmăritoare nu au profitat la maxim, iar Sepsi Sf. Gheorghe, Dunărea Călărași, Dinamo și Concordia Chiajna au obținut remize. Nu e mai puțin adevărat că egalurile au venit după meciuri cu primele patru clasate, CFR Cluj, FCSB, CSU Craiova și Viitorul Constanța. În acest moment, Sepsi, Dunărea, Dinamo, Concordia și CSMS Iași se află la doar trei puncte de locul 6. CSMS Iași a pus capăt unei serii de șase înfrângeri la rând (dacă punem la socoteală și eliminarea din Cupa României) și a reușit să se impună la Giurgiu în inferioritate numerică.