Fotbal / Arbitru de Champions League la un meci de Liga a 4-a clujeană

Echipele din campionatul Ligii a 4-a, zona Cluj, au intrat în vacanța de iarnă, după ce la sfârșitul săptămânii trecute au disputat ultima etapă din acest an și totodată a turului. La jumătatea sezonului, patru sunt echipele care luptă pentru primul loc: Unirea Iclod, CS Florești, Someșul Dej și CSM Câmpia Turzii. Clasamentul se rupe de la locul patru în jos, iar între CSM Câmpia Turzii și ocupanta locului cinci, ACS Supporter Cluj, se cască o prăpastie de zece puncte. Din cele patru candidate la primul loc, doar Unirea Iclod nu s-a impus în runda la finele săptămânii trecute, înregistrând prima remiză din acest sezon. Unirea a înfruntat, pe teren propriu, Arieșul Mihai Viteazu, sub privirile președintelui AJF Cluj, Vasile Marc, care a avut calitatea de observator. Gazdele au condus cu 2-0 și 3-1, dar oaspeții au revenit spectaculos, evitând înfrângerea cu un gol marcat în minutul 86, de Mihai Mureșan, jucător care a ajuns în această vară la Arieșul Mihai Viteazu, după ce a evoluat la Unirea 1946 Florești. Născut la Jibou, Mihai Mureșan se află abia la al doilea gol stagional. CS Florești a profitat de pasul fals al liderului și s-a apropiat la două puncte după ce a realizat scorul etapei, 7-0 cu Unirea Tritenii de Jos. Arbitrată de un arbitru de Liga 1 și Liga Campionilor, l-am numit pe Horațiu Feșnic, partida a fost dominată copios da capo al fine de floreșteni. Horațiu Feșnic a făcut de curând parte din brigada de arbitri care a condus partida de Liga Campionilor dintre CF Valencia și Young Boys Berna, cea care a prilejuit debutul centralului Istvan Kovacs în grupele celei mai importante competiții inter-cluburi de pe Bătrânul Continent. Revenind la meciul de la Florești, misiunea gazdelor s-a simplificat foarte mult după ce oaspeții au rămas în inferioritate numerică încă din minutul 23, după eliminarea lui Alin Tot, care a interceptat direct cartonașul roșu. Și meciul dintre  Atletic Olimpia Gherla și Someșul Dej s-a lăsat cu o eliminare. Antonio Toderean, de la dejeni, a văzut cartonașul roșu în minutul 75, dar cu toate acestea Someșul s-a impus cu 3-1, după 0-0 la pauză.

Clasament

1. Unirea Iclod 14      12      1        1        45-19           37      (+ 16)
  2. CS Florești 14      11      2        1        59-14           35      (+ 14)
  3. Someșul Dej 14      11      1        2        44-13           34      (+ 13)
  4. CSM C. Turzii 14      10      1        3        31-16           31      (+ 10)
  5. ACS Supporter 13      6        3        4        41-25           21      (+ 3)
  6. Sporting Apahida 14      7        0        7        36-30           21      (0)
  7. Olimpia Gherla 13      6        2        5        25-20           20      (- 1)
  8. Arieșul M. Vit. 14      5        5        4        37-33           20      (- 1)
  9. Someșul Gilău 14      6        2        6        31-34           20      (- 1)
  10. Unirea Tritenii 14 5        2        7        18-28           17      (- 4)
  11. Vulturul M. Gh. 14 4        4        6        27-28           16      (- 5)
  12. Unirea 2 Dej 14 4        1        9        19-31           13      (- 8)
  13. Viitorul Soporu 14 2        2        10      24-52           8        (- 13)
  14. AS CFR Dej 14 1        0        13      13-48           3        (- 18)
  15. Armenopolis Gh. 14 1        0        13      9-68             3        (- 18)