Elevii de nota 10 ai Clujului – 2018 (I)

Acești elevi, premiați la prima Gală a Excelenței în Educație – 2018, dedicată învățământului teoretic și  tehologic, sunt cei care ne dau speranța în viitorul țării. Sunt cei care – spunea inspectorul școlar general Valentin Cuibus – vor face Clujul să arate, mâine, în alt fel și vor face ca această țară să arate mai bine decât arată astăzi. 

Elevi care au obținut premii internaționale

Balázs Hanna Imola, cl. a VII-a, Liceul Teoretic „Apáczai Csere János” Cluj-Napoca – premiul I, Limba Maghiară, Olimpiada Internațională de Limbă, Literatură și Cultură Maghiară ”Apáczai Csere János”; premiul I și la etapa națională a Olimpiadei de Limbă și Literatură Maghiară maternă ”Mikes Kelemen”; Durugy Attila, cl. a VI-a, Liceul Teoretic „Josika Miklos” Turda – premiul I, Matematică, Olimpiada de Matematică a Gimnaziilor Maghiare din Europa; premiul II la etapa națională a Olimpiadei de Matematică a Școlilor cu Predare în Limba Maghiară; Fazakas Borbála, cl. a XI-a, Liceul Teoretic „Bathory Istvan” – premiul II, Matematică, Olimpiada de Matematică a Liceelor Maghiare din Europa; premiul II la etapa națională a Olimpiadei de Matematică a Școlilor cu Predare în Limba Maghiară; Orbán Ágota, cl. a V-a, Liceul „Janos Zsigmond” – premiul III, Matematică, Olimpiada de Matematică a Gimnaziilor Maghiare din Europa; premiul II la etapa națională a Olimpiadei de Matematică a Școlilor cu Predare în Limba Maghiară; Sógor Bence, cl. a IX-a, Liceul Teoretic „Bathory Istvan” – premiul III, Matematică, Olimpiada de Matematică a Liceelor Maghiare din Europa; premiul I la etapa națională a Olimpiadei de Matematică a Școlilor cu Predare în Limba Maghiară; Preduț Alice Ștefania, cl. a VII-a, Colegiul Național „Mihai Viteazul” Turda – mențiune, Limba și Literatura Română, Olimpiada Internațională de Lectură; premiul I la etapa națională a Olimpiadei Naționale de Limba și Literatura Română;

Elevi care s-au calificat în loturile naționale ale României

Hossu Paul, cl. a XI-a, Liceul Teoretic „Gheorghe Șincai” (Limba Latină, lot restrâns; premiul I la etapa națională); Șera Victor, cl. a XI-a, Liceul de Informatică „Tiberiu Popoviciu” (Limba Latină, lot restrâns, premiul II la etapa națională); Țârău Alexandru, cl. a XII-a, Liceul Teoretic „Gheorghe Șincai” (Științe Socio-umane, lot restrâns; premiul III la Limba Latină, etapa națională); Bălănescu Monica, cl. a XI-a, Colegiul Național „Emil Racoviță” (Biologie, lot lărgit; mențiune la etapa națională); Condrat Alice Dayana, cl. a X-a, Liceul Teoretic „Avram Iancu” (Biologie, lot lărgit; premiul I la etapa națională); Crișan Dragoș, cl. a XI-a, Colegiul Național „Emil Racoviță” (Matematică, lot lărgit; mențiune și medalie de aur la etapa națională); Dulf Evelin Henrietta, cl. a X-a, Liceul Teoretic „Bathory Istvan” (Limba Germană modernă, lot lărgit); Lehene Cătălin, cl. a XI-a, Colegiul Național „Emil Racoviță” (Biologie, lot lărgit; premiul II la etapa națională); Râpeanu George Alexandru, cl. a IX-a, Colegiul Național „Emil Racoviță” (Informatică; lot lărgit; premiul I și medalie de aur la etapa națională);

Elevi care au obținut premiul I la concursuri și olimpiade naționale:

Echipa formată din Bogdan Szintia cl. a VII-a, Școala Gimnazială Căpușu Mare, Daroczi Biborka, cl. a V-a și Nagyosi Tamas-Ioan, cl. a VIII-a, Școala Gimnazială Viișoara (Limba și Literatura Română, Olimpiada „Universul cunoașterii prin lectură”); Bonta Renata Britta, cl. a VIII-a, Liceul Teoretic „Bathory Istvan” (Limba Și Literatura Română – Secțiunea Minorități); Cadar Denisa Valentina, cl. a XI-a, Colegiul Tehnic „Raluca Ripan” (Industrie alimentară); Ciubăncan Carina Georgiana, cl. a XI-a, Colegiul Național „Emil Racoviță” (Științe Socio-umane): Crișan Teodora, cl. a IX-a, Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” (Limba Portugheză); Feneșan Isabel Maria, cl. a X-a, Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” (Limba Portugheză); Ferenci Sára, cl. a X-a, Liceul Teologic Reformat (Religie Reformată); Finta Klára Enikő, cl. a XII-a, Liceul Unitarian „János Zsigmond” (Limba Maghiară); Harambaș Diana Maria, cl. a VIII-a, Colegiul Național „Emil Racoviță” (Limba și Literatura Română; Matematică – mențiune și medalie de argint); Hordoan Roberto Sergiu, cl. a VII-a, Colegiul Național „George Barițiu” (Limba Italiană); Kilin Artemio Rafael, cl. a XI-a, Liceul Greco-Catolic „Inochentie Micu” (Religie Greco-Catolică); Kiss-Cserey Boróka, cl. a V-a, Liceul Teologic Reformat (Religie Reformată); Lăzăruc Dragoș, cl. a XI-a, Colegiul Național „George Barițiu” (Limba Italiană); Nagy Eszter, cl. a XII-a, Liceul Teologic Reformat (Religie Reformată); Pop Daniel, cl. a XII-a, Liceul de Informatică „Tiberiu Popoviciu” (Religie Baptistă și Penticostală); Sucală Iulia-Denisa, cl. a XII-a, Colegiul Național Pedagogic „Gheorghe Lazăr” (Didactici inovative); Totos Artur Emil, cl. a V-a, Liceul „Janos Zsigmond” (Limba și Literatura Română – Secțiunea Minorități); Vargha Csenge, cl. a XI-a, Liceul Teologic Reformat (Religie Reformată);

Elevi care au obținut premiul II la concursuri și olimpiade naționale:

Bal Cristian Alexandru, cl. a IX-a, Seminarul Teologic Ortodox (Limba Greacă); Cătinean Amanda, cl. a VIII-a, Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” (Limba Italiană); Czire Ráhel Orsolya, cl. a XI-a, Liceul „Janos Zsigmond” (Religie  Unitariană); David Melanie Marisol, cl. a VII-a, Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” (Limba Spaniolă); Drînda Adina, cl. a XII-a, Colegiul Național „George Coșbuc” (Lb. Germană maternă); Giurgiuman Alexandra, cl. a X-a, Liceul Teoretic ”Gheorghe Șincai” (Limba Latină); Gligan Flaviu Raul, cl. a IV-a, Școala Primară Râșca-Pleș (Matematică); Hideg Alexandru, cl. a XII-a, Liceul Teoretic „Eugen Pora” (Limba Spaniolă); Karda Brigitta, cl. a X-a, Liceul Teoretic „Bathory Istvan” (Limba Germană modernă); Katona Hunor, cl. a XI-a, Liceul Teoretic „Bathory Istvan”  (Religie Romano-Catolică); Kis Robert David, cl. a XII-a, Colegiul Tehnic „Victor Ungureanu” Câmpia Turzii (Electronică, automatizări, telecomunicații); Kiss Boglárka Dalma, cl. a IX-a, Liceul „Janos Zsigmond” (Religie Unitariană); Lăuran David Andrei, cl. a VIII-a, Școala Gimnazială „Horea” (Informatică; medalie de aur); echipaj începători format din Minică Magda, cl. a IX-a, Sărac Mădălina Diana, cl. a X-a, Varga Diana, cl. a X-a, Liceul Teoretic „Gheorghe Șincai” (Argumentare, dezbatere și gândire critică): echipaj avansați, format din Bonta M. Codruța, cl. a XI-a, Petri Razvan, cl. a XI-a, Vermeșan Iulia, cl. a XI-a, Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu” (Argumentare, dezbatere și gândire critică); Muzur Patricia, cl. a XI-a, Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” (Limba Portugheză); Nagy Norbert, cl. a XII-a, Liceul „Janos Zsigmond” (Religie Unitariană); Rezmiveș Elisei Gabriel, cl. a X-a, Colegiul Național “George Barițiu” (Limba Rromani maternă; premiul III – Istoria și tradițiile romilor); Rusu Emilia-Simina, cl. a X-a, Liceul Teologic Baptist „Emanuel” (Religie Baptistă și Penticostală); Todea Eunicea-Georgiana, cl. a XII-a, Liceul Teologic Baptist „Emanuel” (Religie Baptistă și Penticostală);

Elevi care au obținut premiul III la concursuri și olimpiade naționale:

Blaga Sofia Maria, cl. a VII-a, Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” (Limba Franceză); Boier Marius Adrian, cl. a XI-a, Liceul de Informatică „Tiberiu Popoviciu” (Tehnologia informației și a comunicațiilor; medalie de aur); Ceteraș Flaviu Ionuț, cl. a X-a, Seminarul Teologic Ortodox (Limba Greacă); Deac Alexandra, cl. a VIII-a, Colegiul Național „George Coșbuc” (Lb. Germană maternă); Drânda Ioana, cl. a V-a, Liceul Teoretic „Gelu Voievod” Gilău (Matematică); Gombár Anna, cl. a IX-a, Liceul Teologic Reformat (Religie Reformată); Ile George-Daniel, cl. a X-a, Colegiul Național “Emil Racoviță” (Matematică; medalie de argint); Lăzăruc Stefano, cl. a VIII-a, Colegiul Național „George Barițiu” (Limba Italiană); Sallai Mea-Tekla, cl. a IX-a, Liceul Teologic Reformat (Religie Reformată);

Elevi care au obținut mențiuni la concursuri și olimpiade naționale:

Agrijan Liviu Claudiu, cl. a XI-a, Seminarul Teologic Ortodox (Religie Ortodoxă); Apa Robert, cl. a XII-a, Colegiul Național „George Barițiu” (Limba Italiană); Berar Ilina, cl. a XII-a, Liceul Teoretic „Gheorghe Șincai” (Istorie); Brătfălean Denisa Ioana, cl. a XII-a, Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu” (Limba Spaniolă); Cavași Eduard Paul, cl. a VII-a, Colegiul Național “Emil Racoviță” (Matematică; medalie de  argint); Centea Codruța Maria, cl. a VII-a, Școala Gimnazială „Avram Iancu” Dej (Biologie); Cîra Patrisia-Ruth, cl. a IX-a, Liceul Teologic Baptist „Emanuel” (Religie Baptistă și Penticostală); Cozac Raluca, cl. a VIII-a, Colegiul Național “George Coșbuc” (Limba și Literatura Română – Secțiunea Minorități); Deacu Irina, cl. a VIII-a, Liceul Teoretic „Nicolae Balcescu” (Istorie); Dobra Sofia, cl. a VIII-a, Școala Gimnazială „Ioan Bob” (Limba Latină); Domokos Anna Orsolya, cl. a VIII-a, Liceul „Janos Zsigmond” (Religie Reformată); Fabian-Friczi Arpad Csongor, cl. a XI-a, Liceul Teologic Reformat (Frizer, coafor, manichiurist, pedichiurist); Fizeșan Alexandru, cl. a XI-a, Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu” (Istorie); Füstös Paul Gabriel, cl. a XII-a, Liceul Teologic Reformat (Limba Maghiară); Gorbai Zsófia, cl. a VII-a, Colegiul de Muzică „Sigismund Toduță” (Limba Maghiară); Groza Romina Alexandra, cl. a X-a, Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” (Limba Spaniolă); Holobâcă Horia, cl. a VIII-a, Liceul Teoretic „Avram Iancu” (Geografie); Iacob Iulia, cl. a XII-a, Liceul Teoretic “Mihai Eminescu” (Limba și Literatura Română); Ilișan Iacob Cristian, cl. a VIII-a, Școala Gimnazială Frata (Matematică); Jeler Andrei, cl a XII-a, Colegiul Național „George Barițiu” (Informatică; medalie de argint); Jidavu Daria, cl. a VIII-a, Colegiul Național “Emil Racoviță” (Limba și Literatura Română); Kaszta Abigél-Dóra, cl. a VI-a, Liceul Teologic Reformat (Religie Reformată); Lazăr Alexandru-Florin, cl. a VI-a, Colegiul Național “Emil Racoviță” (Matematică; medalie de aur); Lăzărescu Anda, cl. a X-a, Colegiul Național „Emil Racoviță” (Limba Latină); Lukács István, cl. a X-a, Liceul „Janos Zsigmond” (Religie Reformată); Luțichievici Harisa, cl. a VII-a, Liceul Teologic Baptist “Emanuel” (Biologie); Marin Ciprian, cl. a X-a, Colegiul Național „Emil Racoviță” (Informatică; medalie de argint); Moldovan Dana Emanuela, cl. a VII-a, Liceul Teologic Baptist „Emanuel” (Religie Baptistă și Penticostală); Mureșan Mihai, cl. a XI-a, Liceul Tehnologic „Constantin Brâncuși” Dej (Construcții, instalatii și lucrări publice); Mureșan Tudor Vlad, cl. a XI-a, Colegiul Național „Emil Racoviță” (Religie Ortodoxă); Nagy Mihai, cl. a IX-a, Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu” (Biologie); Năsui Daria, cl. a XI-a, Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu” (Lb. Germană modernă); Nemeș Irina, cl. a VIII-a, Școala Gimnazială „Ioan Bob” (Religie Greco-Catolică); Oșan Evelyn, cl. a XI-a, Colegiul Național „George Coșbuc” (Lb. Germană maternă); Paicu Ilie, cl. a XII-a, Seminarul Teologic Ortodox (Religie Ortodoxă); Pădurean Rădulescu Mihnea, cl. a XI-a, Colegiul Național „Emil Racoviță” (Limba și Literatura Română); Pătcaș Rareș Dănuț, cl. a XI-a, Colegiul Național „Andrei Mureșanu” Dej (Informatică; medalie de  argint); Pelea Ilinca Laura, cl. a IX-a, Colegiul Național „Emil Racoviță” (Limba Franceză); Petho Robert Istvan, cl. a X-a, Colegiul Național “Mihai Viteazul” Turda (Chimie); Pocol Paula Andrada, cl. a X-a, Colegiul Național „George Barițiu” (Limba Italiană); Pustan Viola, cl. a XI-a, Liceul Teoretic „Apáczai Csere János” (Limba Maghiară); Rozor Nadia Francesca, cl. a XI-a, Colegiul Tehnic de Comunicații „Augustin Maior” (Electronică, automatizări, telecomunicații); Seica Sebastian, cl. a XI-a, Colegiul Tehnic „Anghel Saligny” (Protecția mediului); Sógor Dénes, cl. a V-a, Colegiul de Muzică „Sigismund Toduță” (Matematică); Szalontai Vlad Andrei, cl. a XI-a, Colegiul Tehnic Energetic (Electric); Ștefan Alexandra-Maria, cl. a X-a, Colegiul Național Pedagogic „Gheorghe Lazăr” (Teoria și practica instruirii și evaluării); Tagșorean Adrian Daniel, cl. a XI-a, Liceul Tehnologic „Alexandru Borza” (Mecanic auto); Tămaș Giulia Diana, cl. a IX-a, Colegiul Național „George Barițiu” (Limba Italiană); Tripon Andra Ioana, cl. a VI-a, Școala Gimnazială Călățele (Matematică); Tritean Sergiu Daniel, cl. a X-a, Colegiul Național „Mihai Viteazul”, Turda (Informatică; medalie de argint); Varga Zoltan, cl. a X-a, Liceul Unitarian „Janos Zsigmond” (Tehnologia informației și a comunicațiilor; medalie de  argint); Vass Anett, cl. a VIII-a, Liceul Unitarian „János Zsigmond” (Limba Maghiară); Vidican Monica Carmen, cl. a IX-a, Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” (Limba Spaniolă); Vinci Alexandra,  cl. a X-a, Liceul Teoretic „Gheorghe Șincai” (Istorie); Mitu Maximilian, cl. a IX-a, Liceul Teoretic „Apáczai Csere János” (Religie Romano-Catolică);

Elevi care au obținut medalii la concursuri și olimpiade naționale:

Leonte Mihnea, cl. a IX-a, Colegiul Național „Emil Racoviță” (Matematică,  medalie de  argint; Fizică, medalie de bronz); Berinde Codrin, cl. a VII-a, Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu” (Fizică, medalie de argint); Bud Mara, cl. a VIII-a, Colegiul Național „Emil Racoviță” (Fizică, medalie de  argint); Ghiorghiu Ioan Viorel, cl. a X-a, Colegiul Național „Emil Racoviță” (Informatică, medalie de argint); Todea Tudor Ștefan, cl. a XII-a, Liceul Teoretic „Avram Iancu” (Astronomie și Astrofizică, medalie de  argint); Coroian Vlad-Bogdan, cl. a X-a, Colegiul Național „Emil Racoviță” (Matematică, medalie de bronz); Hanțig Lorena, cl. a VII-a, Colegiul Național „Emil Racoviță” (Informatică, medalie de bronz); Ion Dragoș, cl. a VIII-a, Colegiul Național Pedagogic „Gheorghe Lazăr” (Matematică, medalie de bronz); Samoilă Ciprian, cl. a VII-a, Școala Gimnazială „Ioan Bob” (Informatică, medalie de bronz); Alb Iannis, cl. a VI-a, Liceul de Informatică „Tiberiu Popoviciu” (Matematică, medalie de bronz); Bogdan Tudor Alexandru, cl. a XI-a, Liceul Teoretic „Lucian Blaga” (Informatică, medalie de bronz); Faur Maria Ștefania, cl. a VI-a, Liceul de Informatică „Tiberiu Popoviciu” (Fizică, medalie de bronz); Ilieș Radu-Alexandru, cl. a IX-a, Colegiul Național „Emil Racoviță” (Matematică, medalie de bronz); Marcu Mihai, cl. a VII-a, Colegiul Național „Emil Racoviță” (Informatică, medalie de bronz); Mureșan Ciprian Adrian, cl. a XII-a, Liceul de Informatică „Tiberiu Popoviciu” (Tehnologia Informației și a Comunicațiilor, medalie de bronz); Potfălean Andrei, cl. a VII-a, Colegiul Național „Emil Racoviță” (Fizică, medalie de bronz); Preda Andrei Constantin, cl. a X-a, Colegiul Național „Mihai Viteazul”, Turda (Informatică, medalie de bronz); Rusu Raul, cl. a XII-a, Liceul Teoretic „Avram Iancu” (Informatică, medalie de bronz); Sarissa Aurori, cl. a XI-a, Liceul de Informatică „Tiberiu Popoviciu” (Astronomie și Astrofizică, medalie de bronz); Ursache Matei, cl. a VI-a, Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu” (Informatică, medalie de bronz); Verzea Ștefan, cl. a VII-a, Colegiul Național „Emil Racoviță” (Matematică, medalie de bronz); Voicu Teofil, cl. a VI-a, Școala Gimnazială „Ioan Bob” (Fizică, medalie de bronz).

Felicitări tuturor și felicitări profesorilor care i-au pregătit!

M. TRIPON

Articole din aceeasi categorie