E bună și medalia de argint

• După ce a câștigat medalia de aur și titlul de campioană națională la categoriile Under 13, Under 16 și Under 18, „U” Banca Transilvania Cluj a obținut titlul de vice-campioană a României la categoria Under 14.

„U” Banca Transilvania Cluj a fost învinsă cu 64-72 în ultimul act al Turneului final al Campionatului Național rezervat echipelor Under 14, găzduit chiar de gruparea studențească și ale cărui meciuri s-au disputat în Sala Sporturilor „Horia Demian”. La eveniment au mai participat „Dan Dacian” București, CSȘ „Lumina” București, LPS Târgu Mureș, CS Otopeni, Champions București-Craiova, Colegiul Național „Aurel Vlaicu” București și CSU Sibiu. Echipele au fost împărțite în două grupe, iar „U” Banca Transilvania Cluj, antrenată de Sergiu Popa, Horia Pascu și Andrei Bălan, a fost repartizată în grupa 1, alături de „Dan Dacian” București, LPS Târgu Mureș, și CSȘ „Lumina” București. „Studenții” au obținut următoarele rezultate: 94-63 cu CSȘ „Lumina” București, 102-40 cu LPS Târgu Mureș 77-63 cu „Dan Dacian” București și 105-44 cu CSU Sibiu în semifinale. În finala cu CS Otopeni, clujenii au cedat trei din cele patru „sferturi”, iar într-unul au fost egali adversarilor. La meci au asistat aproximativ 1000 de suporteri, nemulțumiți de prestația arbitrilor, care au fragmentat finala, fluierând orice atingere. Medaliile de bronz au revenit echipei „Dan Dacian” București, care a învins în finala mică CSU Sibiu cu 98-70. Premierea a fost efectuată de Marcel Țenter, Vlad Moldoveanu și Aleksandar Rasic. După cum deja am scris, ultimul a decis să se retragă din activitatea de sportiv, pentru a se dedica familiei. Rasic a câștigat în acest sezon medaliile de bronz cu „U” Banca Transilvania Cluj în Liga Națională. În final, să trecem în revistă jucătorii celor de la „U” BT Cluj, prezenți la turneul final Under 14: Vladimir Georgescu, Tudor Somăcescu, Radu Hanga, Rareș Nistor, George Boldan, Matei Văleanu, Andrei Cupșa, Szentkuti Akos, Alex Trif-Moldovan, Tudor Ciortea, Răzvan Bota, Tudor Boboș, Dan Bodea, Bogdan Kispal, David Brumar și Mihnea Zăhan. Tudor Somăcescu a fost desemnat coșgeterul competiției, cu 145 de puncte, el fiind inclus și în echipa ideală, Vladimir Georgescu a fost desemnat cel mai bun apărător, iar Radu Hanga a primit un premiu pentru cel mai mare progres.