CM de Fotbal / Luaţi la 11 metri

Ambele „optimi” disputate duminică au avut nevoie de prelungiri şi lovituri de la 11 metri şi în ambele scorul la finalul celor 90 de minute regulamentare a fost 1-1. De asemenea, în ambele meciuri, echipa care a deschis scorul a fost eliminată, recte Spania şi Danemarca. După terminarea fazei grupelor şi alinierea…”planetelor”, multă lume s-a grăbit să afirme că Spania are drum liber până în finală, în condiţiile în care a fost repartizată pe secţiunea de tablou din care a dispărut Germania, ale cărei tancuri au rămas fără şenile, iar Belgia, o altă…sperietoare, a ales de bună voie şi nesilită de nimeni, prin victoria cu Anglia cea alunecoasă, să-şi încoarde muşchii pe aceeaşi scenă cu Brazilia. Altfel spus, nimeni n-a luat în calcul o eventuală surpriză neplăcută cu Rusia, pe care nici eu n-am băgat-o în seamă doar pentru victoriile cu alienatele Egipt şi Arabia Saudită. Mi-am zis că Rusia şi-a arătat limitele în acel 0-3 cu Uruguay. Dar n-am ţinut cont, în egală măsură, că şi Spania, obosită ca un autobuz de 40 de ani, forjat, a fost cât pe ce să-şi scufunde corăbiile într-o ambuscadă cu marocanii. În fine, Rusia n-a dominat Spania şi nici nu mă aşteptam s-o facă, dar s-a apărat disperată şi a ştiut că singura şansă de a răpune toreadorul este să-l alerge prin arenă 120 de minute. Punct ochit, punct lovit. Meciul de la Moscova, la care au asistat 78.000 de spectatori, a fost decis la 6 din 49, adică la penalty-uri. Rusia a tras lozul câştigător. A marcat patru din patru, în vreme ce Spania a ratat de două ori, prin Koke şi Aspas. Rusia s-a calificat pentru prima dată în „sferturile” de finală la un Campionat Mondial şi va înfrunta Croaţia.