CFR Cluj a devenit favorită la titlu

Formaţia din Gruia a primit un ajutor nesperat de la CSMS Poli Iaşi, care a furnizat surpriza play-off-ului şi a învins FCSB cu 1-0, printr-un gol marcat în minutul 89 de Andrei Cristea. Succesul moldovenilor este cu atât mai suprinzător dacă avem în vedere că aceştia au evoluat în inferioritate numerică, după eliminarea lui Qaka, din minutul 74. În urma acestui rezultat, CFR Cluj rămâne pe primul loc al clasamentului, cu 44 de puncte, în vreme ce FCSB are 43 de puncte.  În următoarea etapă, penultima a sezonului, CFR Cluj joacă cu Astra Giurgiu, în deplasare, iar FCSB va evolua cu CSU Craiova, pe terenul oltenilor. Să mai scriem că CSMS Poli Iaşi a obşinut prima victorie din play-off, după ce a încurcat-o şi pe CFR Cluj, în compania căreia a remizat.