Campioana demarează greu

• Noul sezon al Ligii 1 a debutat vinerea trecută, cu partida dintre FC Voluntari și Sepsi Sf. Gheorghe, încheiată fără gol, iar sâmbătă a intrat în acțiune campioana en titre CFR Cluj, care a fost ținută în șah pe teren propriu de CSMS Poli Iași.

Dacă CSMS Poli Iași a disputat, sâmbătă, primul meci oficial din noul sezon, pentru CFR Cluj a fost al treilea, după Supercupa României și debutul în Liga Campionilor. Feroviarii n-au reușit să se impună nici de data aceasta, partida din Gruia terminându-se la egalitate, scor 1-1. CFR a deschis scorul în minutul 23, prin Deac, care a marcat cu capul din centrarea lui Camora. Moldovenii au restabilit egalitatea după pauză, în minutul 62, după o bâlbâială în careul gazdelor, de care a profitat Frăsinescu, care l-a driblat ca-n curtea școlii pe Susic, apoi a șutat la firul ierbii, iar mingea a fost deviată de Burcă și Mureșan, cei doi încurcându-l pe Arlauskis. Poli putea trece în avantaj în minutul 69, dar portarul lituanian al CFR-ului a avut două intervenții foarte bune. CFR a cerut penalty la un contact între Rusu, portarul oaspeților, și Rondon, însă centralul C. Popa n-a dictat nimic, spre nemulțumirea lui Dan Petrescu, care la final a avut grijă să-i ceară socoteală centralului, însă a fost calmat de secundul Cristian Panin. La rândul său, Dan Petrescu a intervenit atunci când Arlauskis i-a cerut lui Popa explicații. Brigada de arbitri a greșit și atunci când același Rondon a fost semnalizat eronat pentru o poziție de ofsaid, la o fază la care atacantul ar fi scăpat singur spre poarta adversă. Deac a fost aproape de „dublă” în prelungiri, dar și-a calculat greșit pașii, iar mingea centrată de Rondon de pe partea stângă i-a șters fața decarului. La fel de bine se putea face 1-2, dar ieșenii au dat-o în bară la propriu, prin Cristea, după un contratac în superioritate.

CFR are la dispoziție câteva zile pentru a pregăti revanșa cu FC Astana, din manșa secundă a turului 1 preliminar al Ligii Campionilor. Partida va avea loc miercuri, 17 iulie, de la ora 21, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”. Vă reamintim că în partida tur, FC Astana, cu românul Dorin Rotariu pe teren, s-a impus cu 1-0. Dacă va fi eliminată, CFR Cluj va evolua în turul doi preliminar al Europa League, unde au șanse mari să ajungă FCSB și CSU Craiova.

Transfer bifat de CFR în chiar ziua meciului

Chiar înainte de meciul cu moldovenii, campioana României și-a asigurat serviciile fundașului Mike Cestor, francez născut în Congo, care în sezonul trecut a evoluat pentru Astra Giurgiu. Cestor a semnat cu CFR Cluj un contract valabil pe trei sezoane și va câștigat 120.000 de euro pe lună. Aceasta va primi tot felul de bonusuri, în funcție de performanțele realizate de noua sa echipă. Mutarea lui Cestor a fost confirmată inclusiv de clubul feroviar, printr-un comunicat. Înainte de a ajunge în România, Cestor s-a călit în fotbalul englez, unde a evoluat în ligile inferioare, cea mai cunoscută echipă fiind Lleyton Orient. În stagiunea trecută, Cestor a bifat 28 de meciuri în tricoul Astrei Giurgiu, marcând un gol. Dan Petrescu a insistat pentru transferul lui Cestor, după ce campioana l-a pierdut pe Kevin Boli. Cestor este al șaptelea jucător transferat de CFR în această vară, ceilalți șase fiind Mateo Susic, Luis Aurelio, Mario Rondon, Michael Pereira, Andrei Burcă și Yacouba Sylla. Dintre toți, numai unul e român, campioana mizând în continuare pe…mercenari.