Baschet / Universitatea Cluj – înfrângeri la pachet

Etapa a 7-a din Liga Națională de baschet masculin a venit cu o nouă înfrângere pentru CS Universitatea Cluj, care nu a bătut pe nimeni în acest sezon și e ultima în Grupa C. După meciul cu cei de la Colegiul Național „Aurel Vlaicu” București, Universitatea a rămas singura fără victorie. Clujenii au făcut un prim „sfert” mizerabil, în care au marcat doar șase puncte! Gazdele și-au valorificat avantajul terenului propriu și s-au impus cu 71-60, pe „sferturi” 21-6, 19-19, 12-25, 19-10. Principalul marcator al oaspeților a fost Dan Tudor Bichiș, autor a 27 de puncte. Acesta a fost și jucătorul din tabăra învinșilor cu cele mai multe minute pe parchet, respectiv 38 și 50 de secunde. Pentru Universitatea au mai evoluat Șutea, Avram, Maneasz, Porime, Ionaș, Bota, Mihășan și Bârlean. Trecuți pe foaia de joc, Călugăreanu, Burlacu și Călin Vasile nu au evoluat deloc. Lidera Grupei C este Municipal Tg. Mureș. Etapa viitoare, pe 17 noiembrie, CS Universitatea Cluj va juca în deplasare cu Phoenix Galați.

Nici fetele de la Universitatea Cluj nu o duc bine, fiind ultimele în clasamentul Grupei A din cadrul Ligii Naționale. Echipa antrenată de Carmin Artemie Popa a contabilizat, la sfârșitul săptămânii trecute, a șasea înfrângere în tot atâtea meciuri disputate. „Studentele” au întâlnit, în deplasare, Olimpia Brașov, la patru zile distanță de la restanța cu Municipal Târgoviște. Formația pregătită de Dan Calancea s-a impus cu 84-70, pe „sferturi” 31-14, 20-22, 21-17, 12-17. Clujencele se pot consola că au dat principala marcatoare a meciului, în persoana americancei Arlesia Morse, autoare a 32 de puncte. Aceasta a avut un procentaj de reușită de 100% la aruncările libere. Tot ea a marcat singurul coș de trei puncte al Univeristății. Dealtfel, Morse a fost cea care a „încercat” de cele mai multe ori coșul de la distanță. Spre deosebire de Universitatea, Olimpia Brașov a marcat zece coșuri de 3 puncte. Umătorul meci al Univeristății Cluj va avea loc pe 28 noiembrie, cu Municipal Târgoviște, pe teren propriu. Lidera Grupei A este campioana en titre Sepsi Sf. Gheorghe, cu maxim de puncte.