Baschet Masculin / „U” BT Cluj se respectă şi ajunge în „careul de aşi”

Campioana României la baschet masculin a încheiat în trei meciuri seria cu Phoenix Galaţi, din „sferturile” de finală ale play-off-ului Ligii Naţionale de baschet masculin. În meciul al treilea, care a fost şi cel mai echilibrat, disputat marţi seară, la Galaţi, clujenii s-au impus cu 71-67, pe „sferturi” 26-23, 11-14, 18-16, 16-14. Cu scorul general de 3-0, „U” Banca Transilvania Cluj s-a calificat în semifinalele campionatului, urmând să înfrunte învingătoarea „sfertului” dintre Steaua CSM Bucureşti şi BC Timişoara, care înaintea meciului trei, disputat aseară, la Timişoara, se aflau la egalitate, scor 1-1. Revenind la meciul de la Galaţi, principalii marcatori ai clujenilor au fost Zeljko Sakic (19 puncte), Ousmane Barro (15) şi Aleksandar Rasic (15). Pentru învingători au mai evoluat Watson, Mureşan, Calnicenko, Lapornik, Torok, Drungilas, Kromah şi Kuti Nandor. Dintre toţi, croatul Sakic a acumulat cele mai multe minute pe parchet, respectiv 31 şi două secunde. Phoenix Galaţi a condus în acest meci cu 2-0, 4-3, 27-26, 29-28, 37-35, 39-37, 46-43, 47-44 şi 50-48. Universitatea s-a desprins decisiv în minutul 33, când tabela indica 55-66. Să mai scriem că şi CSU Sibiu a închis în minim de meciuri seria cu SCM Univ. Craiova, de care a dispus cu 3-0 la general: 86-73, 82-75 şi 85-84. În meciul al treilea, oltenii au ratat şansa de a intra în prelungiri, chiar la ultima fază, când Lamarcus Reed a transformat doar una din cele două aruncări libere. Interesant este faptul că SCM Craiova a condus la un moment dat cu 76-68. În celelalte două „sferturi” din play-off se impun cel puţin patru meciuri, ţinând cont de scorul înregistrat la general, respectiv 1-1, la ora la care scriem aceste rânduri.