Baschet Masculin / Eşec neaşteptat al campioanei

Victorioasă în ambele meciuri cu BCM Piteşti din sezonul regulat (85-58 şi 82-81), dar şi în „sferturile” Cupei României (74-66), „U” Banca Transilvania Cluj a capotat în faţa piteştenilor în cea de-a treia etapă din Top 6. Semn că ceva e putred în…Danemarca! BCM şi-a valorificat de data aceasta avantajul terenului propriu şi s-a impus cu 78-74, după ce a fost condusă la pauza mare cu 38-45. Principalul marcator al gazdelor a fost ucrainianul Andrei Agafonov, o adevărată forţă a naturii la cei 2,08 metri şi 110 kilograme. Pivotul argeşenilor a marcat 21 de puncte. Jucătorul născut la Odessa a înscris patru coşuri de la distanţă. De la învinşi s-au remarcat Rolland Torok (16 puncte), Miha Lapornik (12) şi Kuti Nandor (11). Mihai Silvăşan, antrenorul campioanei, a sancţionat relaxarea intervenită în jocul echipei sale, precum şi lipsa de concentrare din ultimul „sfert”, pe care clujenii l-au cedat cu 16-22. Tot în Top 6, CSM Oradea a învins CSU Sibiu cu 104-78 (!), după un „sfert” patru mizerabil din partea oaspeţilor, iar BC Timişoara a dispus de Steaua CSM Bucureşti cu 78-66, după o evoluţie entuziasmantă a lui Mladen Jeremic, autor a 20 de puncte. Steliştii au început promiţător şi au câştigat primul „sfert” cu 22-17, dar le-au pierdut pe următoarele trei, la şase, opt şi trei puncte diferenţă. La meciul disputat în Sala „Constantin Jude” au asistat doar 500 de spectatori. Spre comparaţie, la Oradea au fost 1850, iar în Trivale 800. În următorul meci, programat vineri, 6 aprilie, „U” Banca Transilvania Cluj întâlneşte, pe teren propriu, de la ora 17.15, CSM Oradea.