Baschet feminin / Meci bun, rezultat pe măsură al Universităţii Cluj

Universitatea Cluj a înfruntat, în deplasare, CSM Satu Mare, într-un meci contând pentru etapa 23 din Liga Naţională de baschet feminin, grupa locurilor 1-6. După o partidă încrâncenată, cu accente de dramatism pe alocuri, echipa antrenată de Dragan Petricevic s-a impus cu 71-65, pe „sferturi” 17-19, 14-13, 16-16, 24-17. După cum bine se poate observa, diferenţa s-a făcut în ultimul „sfert”, pe care clujencele l-au gestionat mai bine. Amfitrioanele şi-au pierdut concentrarea şi au greşit nepermis de mult. Cea mai bună jucătoare din tabăra învinselor a fost Chastity Reed, autoare a 21 de puncte. Oarecum neaşteptat, Jose Miguel Araujo Perez, antrenorul sătmărencelor, a ales să le folosească pe toată durata partidei pe Reed, Olah şi Batey. În schimb, Bolba, Uluiu şi Tavic nu au evoluat deloc. De partea cealaltă, principalele marcatoare ale Universităţii au fost Taneisha Harrison (15 puncte), Anda Mandache (14), Dajana Butulija (13), Natasha Dixon (12) şi Brittany Denson (11). Au mai evoluat: Voica, Neagu, Irimia şi Cuţaş. Potrivit statisticii, Universitatea a marcat 29 de coşuri a câte două puncte şi patru de la linia de 6,25 metri (din 13 aruncări, procentaj 31%).

În derby-ul etapei, Municipal Târgovişte a fost învinsă, pe teren propriu, de Sepsi Sf. Gheorghe, scor 54-59, după o repriză suplimentară, adjudecată de echipa oaspete cu 8-3. Într-o altă partidă contând pentru grupa 1-6, Phoenix Galaţi a învins, în deplasare, Olimpia CSU Braşov, scor 89-76. Etapa viitoare, pe 8 martie, Universitatea Cluj întâlneşte, sub Tâmpa, Olimpia Braşov.