Baschet feminin / Mama mia ce victorie!

Învinsă dramatic de Municipal Târgovişte, pe 28 ianuarie, în sezonul regulat, scor 56-57, Universitatea Cluj şi-a luat o binemeritată revanşă în faţa deţinătoarei Cupei României. Pe care a învins-o fără drept de apel cu 88-54 într-un meci contând pentru etapa a 25-a din Liga Naţională de baschet feminin, grupa locurilor 1-6. Fetele lui Dragan Petrecevic au câştigat trei din cele patru „sferturi”, 29-14, 24-15 şi 28-13, pierzându-l pe cel de-al doilea, 7-12. Din tabăra gazdelor şi-au trecut numele pe lista marcatoarelor zece din cele 11 jucătoare care au evoluat, după cum urmează: Swanier (17), Denson (13), Dixon (13), Irimia (12), Harrison (9), Neagu (7), Mandache (6), Butulija (5), Voica (3) şi Cuţaş (3). A mai jucat Sfârlea. Dintre toate, Brittany Denson a bifat cele mai multe minute, respectiv 33 şi 11 secunde. Potrivit statisticii, Universitatea a marcat 22 de coşuri a câte două puncte (din 44 de aruncări, procentaj 52%) şi nu mai puţin de 12 coşuri de la linia de 6,25 metri (din 20 de aruncări, procentaj 60%). De notat că Municipal Târgovişte a condus doar o singură dată în acest meci, în secunda 38, scor 3-2. Cea mai mare diferenţă de pe tabelă a fost de 35 de puncte.

În grupa 1-6, CSM Satu Mare a fost învinsă, pe teren propriu, de Olimpia CSU Braşov, scor 69-70, iar Sepsi Sf. Gheorghe s-a distrat cu Phoenix Galaţi, de care a dispus cu 92-45. Etapa viitoare, pe 15 martie, au loc partidele: Sepsi Sf. Gheorghe – Olimpia CSU Braşov, Phoenix Galaţi – Universitatea Cluj şi Municipal Târgovişte – CSM Satu Mare.