Baschet / E nevoie de meci decisiv în finala mică

CSU Sibiu şi-a valorificat avantajul terenului propriu în cel de-al doilea meci al finalei mici a Ligii Naţionale de baschet masculin, ediţia 2017-2018, şi a restabilit egalitatea la general, ceea ce înseamnă că vom avea parte de o întâlnire decisivă, ce urmează să se dispute la Cluj, în Sala Polivalentă, sâmbătă, 9 iunie, de la ora 18. Sibienii s-au impus în Sala „Transilvania” cu 93-90, pe „sferturi” 17-17, 24-25, 22-19, 30-29. MVP-ul meciului a fost declarat Durrell Pratt, de la gazde, autor a 28 de puncte. Cel mai bun jucător al oaspeţilor a fost Giordan Lee Watson, cu 26 de puncte. De la învinşi s-a remarcat şi Aleksandar Rasic, cu 20 de puncte. Pentru Universitatea au mai evoluat Ziegler, Sakic, Mureşan, Barro, Calnicenko, Lapornik, Torok, Drungilas şi Kuti Nandor. Dintre toţi, Watson a acumulat cele mai multe minute pe parchet, aproape 30. Clujenii au marcat mai multe coşuri de la distanţă decât sibienii, dar aceştia din urmă au fost mai eficienţi la aruncările de două puncte. În finala mare a campionatului, scorul este egal, 1-1, după primele două jocuri, disputate la Oradea. În cel de-al doilea meci, Steaua CSM Bucureşti s-a impus cu 75-70, după ce a pierdut primul „sfert” la o diferenţă de 17 puncte! Finala se mută la Bucureşti, cu Steaua gazdă în următoaterele două jocuri, programate pe 10 şi 12 iunie. Un eventual meci decisiv ar urma să se dispute la Oradea, pe 15 iunie, întrucât CSM a avut o clasare superioară la finalul sezonului regulat.

La Cluj a început un turneu internaţional pentru studenţi

Să mai scriem că a început la Cluj, în Sala Sporturilor „Horia Demian”, un turneu internaţional de baschet universitar, intitulat Transilvania Basketball Tournament. Întrecerea este rezervată studenţilor din aproximativ 20 de ţări. În competiţia băieţilor, România participă cu două echipe, UBB Cluj şi Universitatea Braşov, iar la fete cu Viitorul Cluj. UBB Cluj, antrenori Ildiko Manasses, Vizi Şandor şi Adrian Paşcan, îi are în componenţă pe Călin Florea, Alexandru Petriş, Alexandru Mircean, Mihai Kallos, Vlad Helgiu, Vasile Călin Dani, Vlad Mihăilă, Attila Balog Lukas, Aaron Daray, Mark Korn, Alexandru Berca şi Tudor Sabău. Până acum, băieţii de la UBB Cluj a învins SOAS cu 89-44, Universitatea Westminster cu 55-44 şi Coventry cu 53-47. Vom reveni.