Automobilism / Simone Tempestini, al doilea în Transilvania Rally!

• Echipajul Giandomenico Bassi – Lorenzo Granai (Skoda Fabia R5) a câştigat, pentru al doilea an consecutiv, Transilvania Rally, dar italienii punctează doar în European Tour Rally, iar nu şi în Campionatul Naţional.

Bogdan Marişca, campionul naţional en titre, a abandonat

Cluj-Napoca a găzduit la sfârşitul săptămânii trecute Transilvania Rally, a doua etapă din cadrul Campionatului Naţional de Raliuri, în organizarea Motorhome Napoca Rally Academy. La startul cursei s-au aliniat un număr record de echipaje, respectiv 105, cu 22 mai multe decât în 2017. Raliul clujean a contat nu doar ca etapă în Campionatul Naţional, ci şi ca prima etapă din Tour European Rally. La startul evenimentului s-au aflat nu mai puţin de cinci campioni naţionali: Simone Tempestini, Constantin Aur, Dan Gârtofan, Valentin Porcişteanu şi Bogdan Marişca, acesta din urmă fiind campionul naţional în exerciţiu. Clujeanul a concurat pe teren propriu cu un alt navigator decât consacratul Sebastian Itu. Este vorba de Karoly Borbely. Din păcate, cei doi au abandonat, după ce s-au confruntat cu probleme electrice, dar şi la frâne. Favoritul gazdelor, Simone Tempestini a ocupat primul loc în Campionatul Naţional, respectiv pe poziţia secundă în European Rally Tour, după italianul Giandomenico Bassi, acesta din urmă aflat la volanul unei Skoda Fabia R5, după ce în 2017 a condus o Hyunday i20. Pe locul al treilea s-a clasat braşoveanul Dan Gârtofan, al doilea în Campionatul Naţional.