Atletism / Andrei Gag – comportare modestă la Campionatul European

La Berlin se află în plină desfăşurare cea de-a 24-a ediţie a Campionatului European de atletism pentru seniori, manifestare care se încheie duminică, 12 august. La eveniment au luat startul atleţi reprezentând 49 de ţări de pe Bătrânul Continent, între care şi România, prezentă cu 36 de sportivi. Proba regină a atletismului, 100 de metri plat, şi-a desemnat câştigătorii atât la masculin, cât şi la feminin. Aşa cum era de aşteptat, proba a fost câştigată de atleţii britanici: Zharnel Hughes, respectiv Dina Asher Smith. Aceasta din urmă le-a învins pe germanca Gina Luckenkemper şi olandeza Dafne Schippers. Zharnel Barnes a alergat suta de metri sub zece secunde, iar titlul a fost decis la foto-finiş, ocupantul locului secund, britanicul Reece Prescod, fiind devansat cu doar o sutime de secundă!

Probele masculine de aruncare greutăţii şi aruncare ciocanului au fost dominate de atleţii polonezi, care au ocupat primele două locuri în ambele probe. La aruncarea greutăţii, proaspătul campion continental, Michal Haratyk, a fost departe de recordul mondial, deţinut de americanul Randy Barnes, dar şi de cel european, aflat în posesia germanul Ulf Timmermann, stabilite în 1990, respectiv 1988. Reprezentantul României, Andrei Gag, n-a promovat calificările, el aruncând doar 19,26 metri, în condiţiile în care rezultatul ultimului calificat în finală, luxemburghezul Bob Bertemens, a fost de 19,70 metri. La aruncarea ciocanului, campionul Wojciech Nowicki a fost foarte departe de recordul mondial al rusului Iuri Sedich, stabilit în 1986, la Stuttgart.